Dieta Twojego dziecka

Czy przedszkolak może pić mleko?

18.02.2013

Przedszkolak powinien pić mleko oraz jeść jego przetwory, czyli jogurty, kefiry, maślankę, twaróg, mleko acydofilne, ser żółty.

Przyjmuje się, że w ciągu dnia dziecko w wieku przedszkolnym powinno spożyć ok. 2 szklanek mleka (albo 2 niepełne szklanki jogurtu), gruby plasterek (60 g) twarogu oraz ½ plastra sera żółtego.

Dlaczego przedszkolak powinien jeść nabiał?

Przede wszystkim nabiał jest doskonałym źródłem wapnia, potrzebnego np. kościom i zębom maluchów (na końcu tekstu znajdziesz inne produkty bogate w wapń).

Problem: Mleko krowie powoduje alergię.

Rzeczywistość: Mleko krowie może wywołać alergię, ale głównie u dzieci w pierwszym roku życia. Im dziecko starsze, tym prawdopodobieństwo alergii mniejsze.

Często alergia na białka mleka jest mylona z nietolerancją laktozy. Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, spowodowana jest brakiem lub zmniejszoną aktywnością w przewodzie pokarmowym enzymu rozkładającego laktozę. Dziecko cierpiące na tą dolegliwość może mieć bóle brzuszka, wzdęcia lub biegunki. Do nietolerancji laktozy może dojść w wyniku całkowitego wyeliminowania mleka z diety malucha – organizm zapomina co powinien robić z mlekiem.

Jeżeli Twój maluch rzeczywiście źle się czuje po wypiciu mleka, spróbuj podawać mu jogurt lub kefir.

Problem: Moje dziecko nie pije mleka, ale je dużo twarogu. To zapewni mu wystarczającą ilość wapnia.

Rzeczywistość: Twaróg ma zdecydowanie mniej wapnia niż pozostałe produkty mleczne. Za taki stan rzeczy odpowiada sposób produkcji twarogu. Zsiadłe mleko trzeba lekko podgrzać, powstaje wówczas skrzep (czyli przyszły twaróg) i duża ilość płynu. Ten płyn to serwatka i to w niej zostaje większość wapnia.

Zupełnie inaczej uzyskuje się żółty ser i rzeczywiście jest on bogaty w wapń. Niestety zawiera również dużo soli i tłuszczu.

Problem: Ja i mąż pijemy mleko odtłuszczone, nie chcemy żeby nasz przedszkolak przytył, więc on również pije mleko odtłuszczone.

Rzeczywistość: Dziecko w wieku przedszkolnym powinno pić mleko zawierające 3,2% albo 2% tłuszczu. Jeżeli rzeczywiście masz podstawy obawiać się o zbyt wysoką wagę swojego malucha podawaj mu mleko o zawartości 2% tłuszczu (ale nie mniej!).

Mleko o zawartości 0% tłuszczu przypomina wodę. Pamiętaj, że w tłuszczu mlecznym znajdują się rozpuszczone w nim witaminy (A, D, E). Podając dziecku mleko odtłuszczone pozbawiasz je sporej porcji potrzebnych witamin. W „chudym” mleku jest również trochę mniej wapnia, niż w mleku tłustszym.

Problem: Mleko UHT jest mniej wartościowe niż mleko „prosto od krowy”.

Rzeczywistość: Mleko UHT jest to produkt bezpieczny mikrobiologicznie, czyli nie zawiera drobnoustrojów chorobotwórczych. W mleku „prosto od krowy” nie ma gwarancji, co do zawartości drobnoustrojów.

Produkcja mleka UHT, w skrócie, polega na przetrzymaniu go w temperaturze 135-150˚C przez kilka sekund, a następnie szybkim schłodzeniu. W wyniku takiego działania zniszczeniu ulega cześć witamin obecnych w mleku. Mowa tu przede wszystkim o witaminach takich jak  B1 i B12.

Nowoczesnym, wartym wypróbowania rozwiązaniem, jest picie mleka poddawanego ultrafiltracji. Ten sposób produkcji mleka pozwala zapewnić jego bezpieczeństwo mikrobiologiczne (szkodliwe drobnoustroje zatrzymywane są na specjalnych filtrach), a jednocześnie nie powoduje strat witamin.

Produkty „niemleczne” bogate w wapń: sezam, mak, suszone figi, kasza quinoa, amarantus, szprotki, kapusta włoska, migdały, orzechy brazylijskie.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności