Dieta Twojego dziecka

Dieta świateł drogowych

30.07.2013

Jak w najprostszy sposób wytłumaczyć dziecku co powinno jeść, a czego lepiej unikać? Oczywiście można używać logicznych argumentów i skomplikowanych wyjaśnień, ale niekoniecznie muszą one trafić dziecku do przekonania. Można też spróbować wprowadzić system świateł drogowych.

O co w tym chodzi?

Dieta świateł drogowych (ang. the Traffic Light Diet albo the Stop Light Diet) została opracowana przez Leonarda H. Epsteina i współpracowników z uniwersytetu w Buffalo już w latach 70-tych. Była skierowana do rodzin, w których istniał problem otyłości u dzieci.

Zielone światło oznacza jedz, żółte – zastanów się, czerwone – stop.

Celem planu żywieniowego miało być dostarczenie jak najmniejszej liczby kalorii przy jak największej wartości odżywczej produktów spożywczych.

Dieta świateł drogowych może być stosowana już u dzieci w wieku przedszkolnym przez czas nieograniczony. Ten system żywienia nie daje dokładnych reguł co wolno, a czego nie wolno jeść (choć dietetyk może ułożyć szczegółową dietę, z uwzględnieniem wartości kalorycznej). Plan jest orientacyjny i ma za zadanie nauczyć dziecko wyboru wartościowych produktów odżywczych.

Produkty spożywcze podzielone są na 3 grupy:

  • zielone – charakteryzują się one wysoką wartością odżywczą i niską kalorycznością; jemy je w dowolnej ilości.
  • żółte – posiadają one średnią kaloryczność; powinno się je jeść w ograniczonych ilościach.
  • czerwone – mają mało składników odżywczych, za to dużo kalorii, pochodzących głównie z tłuszczu. Powinno się je jeść maksymalnie 4 razy w tygodniu lub rzadziej.

Jemy produkty z kategorii zielonej, uważamy na zjadaną przez nas ilość żywności żółtej i unikamy grupy czerwonej.

  • Produkty grupy zielonej: warzywa, owoce, mleko i jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, chude ryby, owoce morza.
  • Produkty grupy żółtej: ziemniaki, tłuste ryby, drób, chude mięso, suche nasiona roślin strączkowych, orzechy, ziarna, ziemniaki, ryż, makaron, płatki zbożowe.
  • Produkty grupy czerwonej: słodycze, czerwone mięso (tłusta wieprzowina i wołowina).

Dieta zachęca dziecko do jedzenia warzyw i owoców.

System oparty o kolory świateł w sygnalizatorze świetlnym jest łatwy do zapamiętania i trafia dziecku do przekonania.

Dieta jest generalnie dosyć zdrowa, ma jednak pewne wady. Po pierwsze silnemu ograniczeniu podlega ilość tłuszczu w diecie, przez co zmniejsza się też ilość rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Po drugie zgodnie z piramidą zdrowego żywienia dziecko powinno jeść 5 porcji produktów zbożowych dziennie. Zaliczenie tych produktów do żółtej grupy może zbyt drastycznie ograniczyć ich spożycie.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności