Dieta Twojego dziecka

Jak zapobiegać alergii pokarmowej u dzieci?

15-11-2016

Z roku na rok zwiększa się liczba osób na świecie, które cierpią na alergie. Dane naukowe pokazują, że pojawienie się lub nie alergii może zależeć od sposobu żywienia w okresie niemowlęcym, możemy więc tutaj sporo zdziałać, aby uchronić nasze dziecko przed alergią.

Co to jest alergia

Alergia (zgodnie z definicją z 2004 r. podaną przez World Allergy Organization) jest to reakcja nadwrażliwości zapoczątkowana przez mechanizmy powiązane z układem odpornościowym.

Jakie pokarmy najczęściej uczulają dzieci?

Oczywiście, teoretycznie, uczulić może każdy pokarm. Istnieje jednak grupa produktów, na które szczególnie często bywamy uczuleni. Ponad 90% reakcji alergicznych u dzieci jest wywołanych przez: mleko krowie, jaja kurze, orzeszki ziemne, orzechy laskowe i/lub włoskie, skorupiaki, ryby, soję, pszenicę.

Które dzieci są szczególnie narażone na wystąpienie alergii pokarmowej?

Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej wzrasta u dzieci, u których mama, tata, lub jedno z rodzeństwa cierpią na chorobę atopową.

Jeżeli dziecko należy do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia alergii, sposób żywienia w okresie niemowlęcym może pozwolić uniknąć wystąpienia alergii lub przynajmniej ją opóźnić.

Czynniki żywieniowe pozwalające zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt i małych dzieci

  • Karmienie piersią – niewątpliwie mleko mamy ma wyjątkowe właściwości odżywcze i wszystkie towarzystwa naukowe zgadzają sie co to tego, że jeżeli to tylko możliwe, dziecko powinno być karmione tylko mlekiem mamy przez minimum 4 pierwsze miesiące. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy karmienie wyłącznie piersią faktycznie zmniejsza ryzyko alergii u dziecka.
  • Dieta eliminacyjna (czyli dieta z wykluczeniem pokarmów najczęściej alergizujących) podczas ciąży i karmienia piersią stosowana w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa alergii u dziecka, nie jest zalecana. Co więcej, istnieją opinie, że może narazić dziecko na rozwój alergii pokarmowej. W Australii wręcz zaleca się jedzenie tłustych ryb morskich w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko wyprysków alergicznych u dzieci. Jednak, kiedy u dziecka alergia już wystąpi (maluch ma na przykład wypryski), wówczas dobrze jest pojedynczo wykluczać z diety produkty, które najczęściej uczulają i obserwować reakcję organizmu dziecka.
  • Pokarmy uzupełniające należy wprowadzać do diety niemowląt po ukończeniu przez nie 17 tygodnia życia (t.ż.) i nie później niż w 26 t.ż. Nie istnieją dowody naukowe na to, że unikanie lub opóźnianie żywności możliwie alergizującej (np. kaszek glutenowych) zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Co ciekawe, istnieją rzetelne i wiarygodne badania dowodzące, że wczesne wprowadzenie do diety niewielkich ilości orzeszków ziemnych (pomiędzy 4-11 m.ż) i konsekwentna kontynuacja ich podawania, zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na te orzeszki.  
  • W celu zapobiegania alergii możliwe jest stosowanie pro- albo prebiotyków, jednak zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Eksperci europejscy nie zalecają stosowania pro- ani prebiotyków w zapobieganiu alergii. Natomiast World Allergy Organization poleca stosować pro- i/lub prebiotyki u kobiet w ciąży i karmiących, u których dzieci istnieje zagrożenie wystąpienia alergii oraz u samych niemowląt obciążonych ryzykiem wystąpienia alergii.  
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności