Dieta Twojego dziecka

Mięso w diecie malucha

12.06.2012

Mięso stanowi ważny element diety dziecka i trudno się bez niego obejść. Jest ono źródłem białka, żelaza oraz witamin (m.in. witaminy B12, która nie występuje w roślinach). Stanowczo nie powinno się rezygnować z podawania maluchowi mięsa. Małe dzieci bardzo szybko rosną. Rozwijający się organizm potrzebuje stałego dowozu budulca do tworzenia nowych tkanek. Takim budulcem są aminokwasy, czyli elementy tworzące białka. Białko zwierzęce jest białkiem pełnowartościowym - zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne do rozwoju młodego organizmu.

Pozostaje pytanie jakie mięso wybrać i jak je podawać.....

  1. Wybieraj chude gatunki mięsa (indyk, kurczak, królik) - nadmiar tłuszczu w diecie sprzyja otyłości, która coraz częściej dotyka również dzieci. Co więcej, w przyszłości ten nadmiar tłuszczu może przyczynić się do powstawania miażdżycy.
  2. Niezwykle ważne jest, żeby mięso podawane maluchowi było świeże i pochodziło z pewnego źródła. Warto jest kupować produkty renomowanych zakładów mięsnych, które mają certyfikat ISO i koniecznie (obecnie obowiązkowy, ale w dalszym ciągu nie zawsze wdrożony) system HACCP. Takie firmy są systematycznie poddawane kontrolom, co zapewnia wysoki standard produkcji.
  3. Sposób obróbki termicznej - małemu dziecku podawaj mięso pieczone w folii lub duszone, unikaj natomiast mięsa smażonego. Pamiętaj, że kiedy zaczynasz wprowadzać mięso do diety niemowlaka, to nie dajesz mu wywaru. Do wywaru przechodzi zupełnie niepotrzebny tłuszcz, a kiedy wywar jest robiony na kościach mogą się w nim również znaleźć niebezpieczne metale ciężkie.
  4. Małym dzieciom nie zaleca się podawania mięs surowych (tatar, carpaccio), ponieważ mogą być one źródłem zatruć. Jeżeli jednak maluch ma ochotę spróbować tego, co jest na talerzu mamy, a ty jesteś pewna świeżości i jakości dania, daj mu odrobinkę, pamiętając o zasadzie wprowadzania nowych smaków.
  5. Nie przejmuj się doniesieniami o karmieniu zwierząt (drobiu) hormonami - po pierwsze hormon podany z paszą trafia do żołądka, gdzie jest po prostu rozkładany, po drugie hormony kosztują i nikt nie stosowałby tego na dużą skalę. Dlatego lepiej kupuj mięso u dużych sprawdzonych dostawców.
  6. Rozwijające się dziecko potrzebuje ok. 2 g białka/kg masy ciała. Zakładając, że przeciętny 3-latek waży ok. 15 kg, powinien on zjeść ok. 30 g białka na dzień. Porcję taka pokryje kawałek piersi z indyka (100 g) oraz szklanka mleka i mały jogurt (125 g).
  7. Dziecku można dawać wędliny, ale rozsądnie wybrane - wysokogatunkowe i chude. Czytaj składy podane na opakowaniach, świetnie jeżeli taka wędlina ma obniżoną zawartość soli, fosforanów i glutaminianu sodu (nowym produktem Indykpolu przeznaczonym dla brzuszków maluszków są parówki Jedyneczki).
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności