Dieta Twojego dziecka

Żywienie niemowląt – aktualne wytyczne

06-05-2021

To jak je dziecko w pierwszych miesiącach życia, ma wpływ nie tylko na jego właściwy rozwój, ale również stanowi element profilaktyki wielu chorób przewlekłych. Mając to na uwadze, eksperci Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci co kilka lat opracowują zalecenia i wskazówki, mówiące jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie niemowląt.

Żywienie zdrowych niemowląt – podstawy

Ideałem byłoby karmienie piersią (mlekiem matki lub mlekiem z banku mleka) przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeżeli jest to niemożliwe, należy stosować mleka modyfikowane, dostosowane do wieku i potrzeb dziecka.

Rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż na początku 5. m.ż. i nie później niż na początku 7. m.ż., kiedy to większość niemowląt wykazuje umiejętności umożliwiające w sposób bezpieczny spożywanie wprowadzanych produktów (np.: umiejętność gryzienia, żucia, siedzenia z podparciem czy przyjmowania pokarmów z łyżeczki). Karmienie piersią powinno być kontynuowane podczas rozszerzania diety; a po 12. m.ż. może być kontynuowane, w zależności od potrzeb matki i dziecka.

Rodzic decyduje co i kiedy dziecko dostanie do zjedzenia, ale to dziecku należy zostawić decyzję, czy posiłek zje i ile z niego zostanie zjedzone.

Nowości w schemacie żywienia zdrowych niemowląt

Gluten

Już od ukończenia 4. m.ż do ukończenia 12. m.ż. można wprowadzać produkty zawierające gluten, przy czym nie należy podawać dużych ilości glutenu. Brak jest zaleceń dla dzieci, których co najmniej jeden krewny pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo oraz dzieci są krewnymi pierwszego stopnia) choruje na celiakię.

Jajo kurze

Należy wprowadzać jedno, małe, dobrze ugotowane jajo dwa razy w tygodniu. O ile to możliwe, matka w tym okresie powinna kontynuować karmienie piersią.

Orzeszki ziemne

Oczywiście nikt nie pędzie podawał niemowlętom orzeszków ziemnych w postaci nieprzetworzonej, jednak można je zacząć wprowadzać w formie dostosowanej do wieku dziecka (np. w postaci masła orzechowego lub mąki z orzechów arachidowych). Można je podawać niemowlętom w okresie rozszerzania diety z pewnymi zastrzeżeniami. Wprowadzanie orzeszków ziemnych do diety w grupach ryzyka wystąpienia alergii na ten produkt, w tym u niemowląt z alergią na jajo, zaleca się w okresie między 4. a 11. m.ż., po konsultacji ze specjalistą, w ilości 1-2 łyżeczki 1-3 razy w tygodniu.

Ryż i produkty go zawierające

Ryż przez wiele lat, jako produkt niskoalergizujący, był zalecany w diecie niemowląt. Jednak obecnie wiadomo, że występuje w nim potencjalnie wysokie ryzyko zanieczyszczenia arsenem nieorganicznym (związkiem o potencjalnym działaniu kancerogennym). Z tego powodu zaleca się, żeby niemowlętom podawać w miejsce ryżu inne zboża. W ich żywieniu nie należy również stosować ryżowych napojów roślinnych.

Soki owocowe

Nie zaleca się podawania soków owocowych niemowlętom. Wyjątek stanowią sytuacje klinicznie uzasadnione.

Napoje roślinne

Napoje roślinne wytwarzane na bazie np. soi, ryżu, migdałów, owsa, nie mogą być alternatywą dla mleka kobiecego, preparatów mlekozastępczych (w tym sojowych), czy preparatów mleka modyfikowanego. Nie pokrywają one zapotrzebowania na składniki odżywcze dziecka w 1. r.ż.

Koper włoski

Kiedyś proponowało się herbatkę z kopru włoskiego na kolkę niemowlęcą. Obecnie nie zaleca się, by niemowlęta (a nawet małe dzieci – do 4. r.ż.) spożywały olej z kopru włoskiego i herbatkę z kopru włoskiego, ponieważ brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania.

Dieta wegetariańska i wegańska

Niemowlęta, u których taki model żywienia jest stosowany, wymagają prowadzenia przez specjalistę oraz suplementacji. Stosowanie diety wegańskiej jest dopuszczone tylko pod warunkiem, że dziecko pozostaje pod nadzorem dietetyka, włączona zostanie odpowiednio dobrana suplementacja, a rodzice będą świadomi, że zaprzestanie stosowania (lub jej nieregularne stosowanie) zbilansowanej diety oraz suplementacji wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Podkreśla się, że zbilansowanie diety wegańskiej w najmłodszych grupach wiekowych jest trudne, a prawdopodobieństwo nieprzestrzegania zaleceń wysokie.  

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności