Diety odchudzające

Dieta dla opornych

20-08-2019

Chciałbyś schudnąć, ale jak? Nie dla ciebie są wszystkie te diety cud, ponieważ nie wyobrażasz sobie całych dni na zupie kapuścianej. Nie lubisz też sobie niczego odmawiać. Mam dobrą wiadomość, dieta wcale nie musi oznaczać wielu wyrzeczeń i głodzenia się. Stosując się do poniższych wskazówek, na efekt będziesz musiał trochę poczekać, ale za to jest szansa, że utrzyma się on dłużej, może nawet całe życie.

  1. Początkowo nie rezygnuj z niczego, tylko trochę ogranicz porcje. Postaraj się zostawiać trochę na talerzu, zamiast zjadać wszystko do czysta.
  2. Nie wyobrażasz sobie kolacji, czy śniadania bez kanapek? W porządku. Zainwestuj w krajalnicę do pieczywa. Pozwoli ci ona kroić kromki bardzo cienko. Niech też na jedną kromkę białego chleba przypada jedna kromka pieczywa razowego. Zacznij jeść od ciemnego chleba, dopiero potem przejdź do pieczywa pszennego. Postaraj się też zwiększyć ilość warzyw jakie jesz do kanapki, zamiast plasterka pomidora, zjedz cały owoc.
  3. Lubisz serki homogenizowane, ale nie lubisz jogurtów naturalnych? Jeżeli jesteś przyzwyczajony do aksamitnej słodyczy serka, trudno zaakceptować jogurt, który wydaje się kwaśny. Jednak spróbuj powoli odzwyczajać swoje kubki smakowe od nadmiaru słodkiego, a kiedy się oczyszczą, zauważysz, że jogurt naturalny też ma w sobie słodycz – naturalną. Początkowo możesz do serka homogenizowanego dodawać po kilka łyżeczek jogurtu. Z czasem zmieniaj proporcje, tak żeby w miseczce było coraz więcej jogurtu, a coraz mniej serka. Poza tym, jeżeli nie lubisz tego smaku czystego jogurtu, na początku dosładzaj go, na przykład miodem. Stopniowo zmniejszaj ilość słodziwa.
  4. Codziennie musisz, po prostu musisz, zjeść coś słodkiego? Dobrze, ale zamiast czekoladowego batona, niech to będzie gorzka czekolada. Najlepiej kostka albo dwie. Nie gryź jej i nie połykaj od razu. Powoli delektuj się smakiem.
  5. Kochasz chipsy? Kiedy wieczorem oglądasz film musisz mieć ich przed sobą pełną miskę? Ok, ale niech to będą chipsy z jabłek, gruszek, marchewki, buraków, selera, batatów, czy jarmużu.
  6. Trudno ci zrezygnować z soków owocowych? Nie rezygnuj, tylko rozcieńczaj je wodą, powoli zwiększając ilość wody w stosunku do soku.
  7. Nie lubisz wody mineralnej? Wydaje ci się bez smaku? Możesz pić wodę gazowaną średniozmineralizowaną – ona ma smak. Próbuj wód różnych producentów, w zależności od ujęcia różnią się smakiem, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Oczywiście do szklanki wody dla podkręcenia smaku możesz wrzucić plasterki cytryny, limonki, pomarańczy, ogórka, kawałek truskawki, czy klika listków bazyli lub mięty.
  8. Pamiętaj, żeby schudnąć – musisz jeść i to bardzo różne grupy produktów spożywczych, byle regularnie i nie do pełnej sytości.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności