Diety odchudzające

Dieta Surowa

19-09-2018

Za twórcę diety raw (diety surowej, witarianizmu) uważany jest Maximillian Bircher-Benner (tak, tak, ten od muesli). Ten szwajcarski lekarz wierzył, że dieta oparta na surowych owocach i warzywach, jest niezwykle korzystna dla człowieka.

Dieta surowa – charakterystyka

W diecie raw je się pokarmy świeże, surowe i dojrzałe.

W menu witarian znajdują się owoce, warzywa, kiełki, orzechy, nasiona, owoce suszone, rośliny strączkowe (ale nie wszystkie, o czym za chwilę) oraz oleje roślinne (tłoczone na zimno), zioła i miód.

Dopuszczone jest lekkie podgrzanie żywności (do 40-42˚C, w/g innych źródeł do 48˚C), wyższa temperatura rozkłada cenne enzymy i witaminy, które są obecne w tzw. „żywym” pokarmie.

Dieta raw może być pełnowartościowym sposobem odżywiania się (aczkolwiek wymaga pewnej suplementacji), o ile jest dobrze skomponowana.

Wbrew pozorom jest to dieta skomplikowana, ponieważ jeżeli chce się dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych, nie można pozostawać przez dłuższy czas tylko na samych owocach, czy nawet warzywach. Warto postawić w swojej kuchni takie urządzenia jak kiełkownicę, wyciskarkę wolnoobrotową, blender, czy dehydratator.

Dla kogo dieta raw może być przydatna

Na diecie surowej mogą stosunkowo szybko schudnąć osoby otyłe. Warto jednak pamiętać, że może być ona dla nich trudna do przestrzegania, ze względu na brak jakiejkolwiek żywności przetworzonej i szybko pojawiające się uczucie głodu.

Istnieją również badania wskazujące na zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów u osób na diecie surowej. Można więc przypuszczać, że dieta ta byłaby korzystna dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Pamiętajmy, że osoby chore powinny wprowadzać tę dietę tylko po konsultacji z lekarzem i dietetykiem, a nie na własną rękę.

Dieta raw – fakty, mity i pułapki

  • Na diecie raw ma się zdecydowanie więcej energii i chęci do życia, niż w przypadku tradycyjnego żywienia – tak naprawdę wszystko zależy od tego jak wyglądało to „tradycyjne żywienie”, jeżeli jadało się hamburgery i frytki, to rzeczywiście przejście na surową dietę może dodawać energii. Niestety, jeżeli dieta raw jest prowadzona nieprawidłowo, pacjenci często są nadmiernie wychudzeni oraz cierpią na niedobory pokarmowe.
  • W diecie raw je się „żywy” pokarm, a to znaczy, że wraz z roślinami dostarczamy sobie enzymów trawiących to, co zjemy i nasz organizm nie musi zużywać własnych enzymów. Tymczasem obróbka termiczna niszczy enzymy w pokarmie. Jednak w rzeczywistości najprawdopodobniej enzymy, które jemy z owocami i warzywami, zostają częściowo rozłożone już w żołądku (działają kwas solny i pepsyna).
  • Podczas obróbki termicznej w wysokich temperaturach powstają szkodliwe substancje, jak: akrylamid, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – fakt, związki te powstają na przykład podczas smażenia, pieczenia, czy grillowania (będą więc we frytkach, grillowanym mięsie oraz skórce od chleba). Jednak już gotowanie w wodzie oraz na parze nie przyczynia się do powstawania tych substancji.
  • Dieta surowa dostarcza nam więcej witamin – to prawda przede wszystkim jeżeli chodzi o witaminę C, kwas foliowy i pozostałe witaminy rozpuszczalne w wodzie. Jednak trzeba uważać na przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (np. beta-karotenu); stąd w diecie surowej nie powinno zabraknąć orzechów, nasion, czy awokado.
  • Żywność surowa zawiera zawiązki antyodżywcze takie jak lektyny, fityniany, saponiny, inhibitory trypsyny i chymotrypsyny. Niebezpieczne dla zdrowia człowieka są zwłaszcza lektyny, które są trujące. W większych ilościach znajdują się one w roślinach strączkowych, których nie wolno jeść na surowo. Ilość lektyn w strączkach częściowo zmniejsza się podczas kiełkowania. Stąd witarianie powinni kiełkować fasolę mung, ciecierzycę, czy soczewicę. W diecie raw nie może natomiast znaleźć się surowa czerwona fasola, która nawet po skiełkowaniu zawiera zbyt duże ilości lektyn.
  • Surowa dieta zawierająca przede wszystkim owoce oraz warzywa może dostarczać niewystarczających ilości wszystkich aminokwasów, czyli cegiełek budujących białka. Ważne jest, aby w jadłospisie obok owoców i warzyw znalazły się orzechy, nasiona oraz skiełkowane: komosa ryżowa, ryż brązowy, czy kasza gryczana.
  • Opieranie diety tylko na owocach i warzywach grozi zbyt niską ilością tłuszczu w jadłospisie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet, ponieważ może dojść do zaburzenia produkcji estrogenów i zachwiania cyklu menstruacyjnego oraz zmniejszenia gęstości kości.
  • W przypadku diety opartej o same owoce, bogate w kwasy organiczne, uważać należy na niszczenie szkliwa na zębach.
  • Jeżeli stosujemy dietę raw, warto pomyśleć o suplementacji witaminy B12 oraz witaminy D.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności