Sekrety zdrowej diety

Dlaczego diety cud nie działają?

10-02-2025

Diety cud wabią wizją szybkich i spektakularnych efektów. Wiele osób pragnących pozbyć się nadmiaru kilogramów chwyta się takich rozwiązań w nadziei na niesamowitą metamorfozę sylwetki. Niestety, diety cud w dłuższej perspektywie nie działają, a wręcz przyczyniają się do wzrostu masy ciała. W jaki sposób?

Czym jest dieta cud?

Dietami cud nazywamy wszystkie diety bardzo niskokaloryczne oraz eliminujące wiele grup produktów spożywczych, które mają na celu wyjątkowo szybką redukcję kilogramów. Zdrowe tempo odchudzania to redukcja od 0,5 do 1% masy ciała tygodniowo. W przypadku osoby ważącej 80 kg oznacza to chudnięcie w tempie od 0,4 do 0,8 kg/tydzień, czyli od 1,6 do 3,2 kg/miesiąc. Zatem metoda odchudzania, która obiecuje spadek 10 czy 15 kg miesięcznie będzie zaliczana do kategorii “diety cud”. Zaliczamy do nich m.in. post dr Dąbrowskiej, dietę Dukana, Kwaśniewskiego, dietę South Beach czy diety o bardzo niskiej kaloryczności, np. dieta 1000 czy 1200 kcal.

Diety cud niszczą zdrowie

Mimo, że niektóre diety cud obiecują poprawę zdrowia, a nawet pozbycie się wielu chorób – zdecydowana większość z nich jest bardzo niedoborowa. Diety oparte na spożywaniu głównie warzyw i owoców (np. post owocowo-warzywny) nie dostarczają odpowiedniej ilości białka oraz tłuszczu. Deficyt białka z kolei negatywnie wpływa na pracę tarczycy, a więc i na cały metabolizm. Może dodatkowo powodować utratę masy mięśniowej, co z kolei skutkuje tym, że organizm “spala” mniej kalorii. Łatwiej wtedy o efekt jo-jo. Z kolei niedobór tłuszczów może powodować zaburzenia hormonalne, niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Niedobór węglowodanów związany ze stosowaniem diet wysokobiałkowych oraz wysokotłuszczowych (np. dieta Dukana, dieta ketogenna, dieta Kwaśniewskiego) może sprzyjać powstawaniu dny moczanowej, zaparć, zaburzeń pracy tarczycy oraz niedoborów witamin z grupy B. Diety te mogą także powodować wzrost „złego” cholesterolu we krwi oraz zwiększać ryzyko miażdżycy. Nadmiar białka oraz tłuszczu obciąża także nerki oraz wątrobę, co może powodować zaburzenia pracy tych narządów.

Diety cud powodują tycie

Im szybciej spada masa ciała, tym więcej traci się masy mięśniowej. Diety cud, z powodu swojej niskiej kaloryczności, powodują właśnie utratę sporej ilości mięśni. A to właśnie one odpowiadają za to, ile kalorii “spala” organizm człowieka. Im mniej masy mięśniowej – tym mniej “spalanych” kalorii.

Stosując dietę cud można zatem stracić sporo mięśni, co z kolei spowoduje obniżenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu i zwiększy szansę na efekt jo-jo. Wielokrotne sięganie po tego typu metody odchudzania będzie prowadzić do wzrostu masy ciała właśnie poprzez spadek ilości „spalanych” kalorii.

Dieta cud a głód

Nieustanny głód to niewątpliwie zjawisko doskonale znane osobom, które kiedykolwiek były na restrykcyjnej diecie. Dostarczanie zbyt małej ilości kalorii powoduje wzrost poziomu hormonu głodu, czyli greliny. To z kolei w połączeniu z niskim poziomem cukru we krwi prowadzi do pojawienia się rozdrażnienia, ciągłej senności, braku energii oraz wahań nastroju. Są to nieprzyjemne konsekwencje stosowania nieracjonalnych sposobów odchudzania się.

Co zamiast restrykcyjnej diety?

Jedynym skutecznym rozwiązaniem na utratę nadprogramowych kilogramów bez efektu jo-jo jest trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Odżywcze i zbilansowane posiłki spożywane regularnie w ciągu dnia, odpowiednie nawadnianie, regularna aktywność fizyczna, dbanie o odpoczynek i dobry sen to droga do szczupłej sylwetki na lata, a nie tylko na chwilę. 

Marta Szałwińska – dietetyk, psychodietetyk. Na co dzień pracuje z podopiecznymi w prowadzonej przez siebie poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Specjalizuje się w leczeniu otyłości, chorób metabolicznych, chorób tarczycy oraz zaburzeń odżywiania. Jej nadrzędnym celem jest kreowanie zdrowych nawyków żywieniowych, opartych na świadomych wyborach, dzięki którym podopieczni mogą czerpać satysfakcję z życia w pełni zdrowia. Prywatnie jest szczęśliwą żoną, mamą dwójki rozbrykanych brzdąców oraz właścicielką dwóch kotów.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności