Diety odchudzające

Typy otyłości

23-01-2020

Otyłość to nie tylko problem estetyczny. Niestety, niesie ona ze sobą również poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jest czynnikiem ryzyka, przyczyniającym się do rozwoju takich schorzeń jak m.in. cukrzyca typu 2, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, czy nadciśnienie tętnicze. Wyróżniamy dwa rodzaje otyłości i okazuje się, że mają one różny wpływ na organizm.

Otyłość typu jabłko

Inaczej jest to otyłość typu brzusznego.

Osoba posiadająca ten typ otyłości ma zaokrąglone ramiona, szeroką klatkę piersiową (w tym duży biust), brak widocznej talii i stosunkowo szczupłe nogi.

Ten rodzaj otyłości częściej pojawia się u panów, natomiast kobiety zapadają na niego raczej w okresie menopauzalnym.

Otyłość typu jabłko jest groźna dla naszego organizmu. Może prowadzić do licznych kłopotów zdrowotnych (m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, zawału, udaru).

Jak sama nazwa wskazuje, w tym typie otyłości, tłuszcz gromadzi się w okolicach brzucha. Jeżeli nasza waga utrzymuje się w normie, tkanka tłuszczowa obecna w tym miejscu chroni narządy wewnętrzne (np. wątrobę). Jeżeli jednak tłuszczu jest za dużo, zaczyna on przeszkadzać i utrudnia działanie tych samych narządów, które wcześniej zabezpieczał.

Otyłość typu gruszka

Najczęściej dotyczy kobiet.

Tłuszcz zbiera się w okolicach pośladków, bioder i ud. Brzuch może być płaski. Biust zazwyczaj ma mniejszy rozmiar.

Ten typ otyłości jest mniej niebezpieczny dla naszego organizmu niż otyłość brzuszna. Mimo to nie należy go lekceważyć, może bowiem sprzyjać występowaniu żylaków, zwyrodnień układu kostno-stawowego kończyn dolnych, jak również zaburzeń w pracy dróg żółciowych.

Rozpoznawanie typu otyłości

Typ otyłości możemy samodzielnie „zmierzyć” oraz wyliczyć posługując się centymetrem  krawieckim i wzorem na wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder.

Najpierw, stojąc prosto ze złączonymi stopami, mierzymy obydwa obwody:

  • obwód talii mierzymy w połowie odległości pomiędzy górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, a ostatnim żebrem;
  • obwód bioder mierzymy na pośladkach w miejscu ich największej wypukłości.

Otrzymane wartości podstawiamy do wzoru i wyliczamy wskaźnik WHR

WHR = obwód w talii [cm] / obwód w biodrach [cm]

Współczynnik WHR większy bądź równy 0,8 u kobiet lub większy lub równy 1,0
u mężczyzn oznacza otyłość typu jabłko.

Współczynnik WHR mniejszy u kobiet niż 0,8 oraz mniejszy niż 1,0 u mężczyzn, wówczas oznacza otyłość typu gruszka.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności