Smaczna kuchnia

Bezpieczne grillowanie

21.05.2013

Jak przygotowujemy żywność do grillowania?

  • Mięso marynujemy
    Składniki marynaty: element kwaśny (sok z cytryny/pomarańczy, kefir, jogurt ocet winny,   wino) + tłuszcz (olej rzepakowy, oliwa) + zioła.
    Mięso myjemy, osuszamy, kroimy na płaskie, nie za grube kawałki, w ewentualnej skórce     robimy nakłucia. Zanurzamy mięso w marynacie. Bezpośrednio przed położeniem mięsa na grill osączamy je z marynaty i usuwamy kawałki ziół.
    Jeżeli brak nam czasu na marynowanie, warto poratować się gotowymi mięsami już zamarynowanymi przez producenta. Nie używajmy jednak mięs „no name”, a zaufajmy znanym producentom (Indykpol oferuje np. delikatnie przyprawione Sznycle z piersi indyka na grilla czy zestaw mięs z indyka i kurczaka „GRILL MIX”).
  • Ryby można marynować podobnie
    Duże ryby kroimy w dzwonka, małe rybki możemy piec w całości. Z reguły grillujemy na  tackach lub w folii. Grillujemy też  owoce morza: krewetki – możemy je grillować w pancerzykach (usuwając    jednak wcześniej czarną żyłkę – jelito) lub obrane. Dobrze jest je wcześniej zamarynować   np. w mleczku kokosowym wymieszanym z oliwą i sokiem z cytryny. Najwygodniej    grillować krewetki nadziane na szpadki – łatwiej je wtedy obracać. Małże – po umyciu możemy je zamarynować (przykładowa marynata: oliwa, sok z    cytryny, sól, pieprz, papryka). Pamiętajmy – przed grillowaniem małże muszą być zamknięte, po grillowaniu otwarte!
  • Warzywa z grilla są rewelacyjnym (zdrowym i smacznym) uzupełnieniem dań mięsnych lub rybnych. Grillować możemy m.in. ziemniaki, paprykę, pieczarki, bakłażan, czy kukurydzę. Warzywa zawijamy w folię aluminiową lub kładziemy na tackach.
  • Owoce: można grillować surowe lub zamarynowane (np. w marynacie z miodu, cherry i soku z pomarańczy). Grillujemy m.in.: przekrojone na pół brzoskwinie i nektarynki (po grillowaniu można posypać je płatkami migdałowymi i polać czekoladą), przekrojone na pół gruszki (wcześniej mogą być nasączone winem), banany w skórce, mango pokrojone na plasterki (po upieczeniu można skropić je miodem i cytryną). Można też grillować owocowe szaszłyki. Owoce jemy same lub jako dodatek do mięs.

Jak grillujemy?

  1. Grill stawiamy na równym podłożu, w miejscu osłoniętym od wiatru.
  2. Palenisko wykładamy folią aluminiową, na którą kładziemy ok. dziesięciocentymetrową warstwę brykietów lub węgla drzewnego. Możemy też dodać jałowiec lub gałązki ziół (nadają jedzeniu unikalny aromat).
  3. Rozpalając grill używamy tylko przeznaczonych do tego celu podpałek.
  4. Jedzenie kładziemy na ruszcie dopiero wtedy, gdy ogień przygaśnie i zostanie żar.
  5. Żywność przeznaczoną do grillowania trzymamy w lodówce (domowej lub turystycznej) i wyjmujemy dopiero bezpośrednio przed grillowaniem.
  6. Używamy aluminiowych tacek – ograniczają one skapywanie tłuszczu i soków z jedzenia bezpośrednio na palenisko, co powoduje powstawanie dymu zawierającego toksyczne związki.
  7. Używamy innych sztućców do potraw surowych, a innych do potrawy już upieczonej – ograniczamy w ten sposób ryzyko wystąpienia zakażeń.
  8. Sprawdzamy czy mięso się upiekło – nakłuwamy je widelcem,  jeżeli wycieka z niego tylko przezroczysty sos (bez krwi), mięso jest gotowe.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności