Smaczna kuchnia

Fenkuł, czyli koper włoski

03-10-2019

Chyba każda młoda mama słyszała o herbatce z nasion kopru włoskiego, jako sprawdzonym sposobie na kolkę u niemowląt (choć obecnie pojawiają się też głosy, że to nie jest napar dla małych dzieci), czy środku pobudzającym laktację. Jednak, już dużo mniej osób wie, że jadalne, a przy tym również zdrowe, są również bulwy i łodygi kopru włoskiego.

Egzotyczny fenkuł, czyli inaczej koper włoski lub koper słodki, jest kuzynem naszego pospolitego selera. Z wyglądu przypomina trochę kalarepę, ma sporą, białą bulwę oraz zielone łodygi z lekkimi, pierzastymi liśćmi. Jest jadalny w całości. Ma anyżowo-korzenny aromat.

Koper włoski to warzywo świetne dla osób liczących kalorie, 100 g fenkuła dostarcza tylko 31 kcal. Co jeszcze siedzi w tym warzywie? Jego 100 g zawiera 3,1 g błonnika pokarmowego, 49 mg wapnia, 17 mg magnezu, aż 414 mg potasu i 27 µg witaminy B9.

Uwaga: Istnieją badania mówiące, że jedzenie fenkułu przyczynia się do zwiększenia ilości estrogenów w organizmie, z tego też powodu nie należy warzywa tego podawać niemowlętom i małym dzieciom.

W diecie jakich osób powinien znaleźć się koper włoski:

  • tych, którzy chcą mieć zdrowe zęby i mocne kości – fenkuł zawiera wapń, ale również żelazo, czy magnez, pierwiastki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego;
  • tych, które cierpią na nadciśnienie – fenkuł zawiera dużo potasu (i relatywnie mało sodu), co jest pożądane w diecie osób borykających się z podwyższonym ciśnieniem;
  • dbających o swoje serce i naczynia krwionośne – obecne w koprze włoskim błonnik, potas i witamina B9 wspomagają obniżanie poziomu cholesterolu LDL oraz zapobiegają gromadzeniu się homocysteiny, związku  przyspieszającego powstawanie blaszki miażdżycowej;
  • kobiet w okresie menopauzy – ze względu na podwyższanie ilości estrogenów w organizmie;
  • cierpiących na wzdęcia, czy niestrawność – tu polecane są szczególnie napary z nasion kopru włoskiego, regulują one bowiem pracę układu trawiennego.

Jak jeść fenkuł? Koper włoski można spożywać na surowo, jako dodatek, albo nawet główny składnik, sałatek. Można go również podawać na ciepło. W tym przypadku znowu może być podduszony samodzielnie (np. z winem, solą, pieprzem i odrobiną cukru), albo można go dusić z innymi warzywami.

Oczywiście powszechna jest również herbatka z nasion kopru włoskiego.

 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności