Smaczna kuchnia

Gruszki

08-09-2020

Wielkimi krokami zbliża się jesień. Za chwilę sady pięknie się zaczerwienią jabłkami, ale dzisiaj nie będę pisać o tych, skądinąd niezwykle zdrowych owocach, a chciałabym się pochylić nad ich nieco pomijanymi kuzynami – gruszkami. Sezon na gruszki trwa od końca lipca do końca września. Na szczęście dobrze znoszą przechowywanie i goszczą na sklepowych półkach przez cały rok. Mam jednak wrażenie, że najsmaczniejsze, najbardziej słodkie, soczyste i aromatyczne gruszki są właśnie jesienią. Na dodatek oprócz tego, że gruszki świetnie smakują, bardzo korzystnie działają na nasz organizm.

Gruszki dla odchudzających się

Gruszki składają się głównie z wody i błonnika pokarmowego, zawierają też składniki mineralne i witaminy. Gruszka ma nieco więcej kalorii niż jabłko, bo jej 100 g dostarcza 57 kcal (a owoc ważący 130 g dostarczy około 74 kcal). Jednak wciąż może stanowić zdrową przekąskę dla osób odchudzających się.

Gruszki w diecie diabetyka

Gruszki są słodkie, ale spokojnie mogą je jeść osoby chore na cukrzycę, bo owoce te mają niski indeks glikemiczny (30). Oczywiście kluczowa jest ilość spożywanych gruszek, wciąż aktualne jest stare przysłowie co za dużo, to niezdrowo.

Dowiedziono też, że regularne jedzenie pięciu gruszek na tydzień może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu II, zmniejszając prawdopodobieństwo jej wystąpienia o nawet 19%.

Gruszki a błonnik pokarmowy

Obecny w gruszkach błonnik pokarmowy przeciwdziała zaparciom, sprzyja również rozwojowi w naszych jelitach dobrych bakterii.

Gruszki dla osób cierpiących na nadciśnienie

Gruszki zawierają stosunkowo sporo potasu, stąd mile widziane będą w diecie osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ponieważ ten składnik mineralny obniża ciśnienie krwi. Ponadto, potas uczestniczy w gospodarce wodnej organizmu przeciwdziałając obrzękom.

Gruszki zawierają również wapń, fosfor, magnez oraz foliany.

Gruszki zawierają sorbitol

Mimo wszystko gruszkami nie należy się objadać, ponieważ zawierają sorbitol, który w nadmiarze może przyczyniać się do wzdęć, a nawet do biegunki.

Gruszki w kuchni

Wiadomo, że gruszki świetnie się nadają na przetwory i desery. Można z nich robić dżemy, musy, kompoty, placki, ciasta. Spróbujmy również gruszek w bardziej wytrawnej odsłonie, stosując je jako dodatek do mięs (na przykład pieczonej kaczki albo grillowanej piersi z indyka), czy sałatek. Smak gruszki doskonale łączy się ze smakiem sera pleśniowego, orzechów, czy imbiru.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności