Smaczna kuchnia

Kawa kuloodporna

17-02-2023

Kawa kuloodporna (inaczej: bulletproof coffee, keto kawa, kawa BPC) to kawa połączona z masłem i olejem. Inaczej mówiąc to kawa z czystym tłuszczem. Czy taki napój może być zdrowy?

Skąd się wzięła kuloodporna kawa

Wymyślił ją Amerykanin Dave Asprey. W oryginalnym przepisie połączył napar ze świeżo zmielonych ziaren kawy z niesolonym masłem od krów karmionych trawą i olejem MCT (czyli olejem zawierającym średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe). Asprey będąc na wycieczce w Tybecie widział tubylców pijących herbatę z masłem z mleka jaków. Zainspirowany tym, po powrocie do domu, wymyślił bulletproof coffee. Według twórcy kawa kuloodporna pomaga zwalczyć stres, daje energetycznego kopa i dobry nastrój.

Dieta ketogeniczna a kuloodporna kawa

Bulletproof coffee jest idealna dla osób będących na diecie keto. Ten sposób żywienia polega na jedzeniu bardzo dużej ilości tłuszczu, skrajnym ograniczeniu węglowodanów, a białko można jeść tylko w ściśle określonej ilości. Ten poważny niedobór węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy, w którym podstawowym źródłem energii dla organizmu jest nie cukier – glukoza, a ciała ketonowe (pochodzące od tłuszczy).

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego.

Zalety kuloodpornej kawy

Bulletproof coffee:

  • silnie pobudza i dostarcza mnóstwo energii;
  • wspomaga metabolizm;
  • pomaga się skupić, poprawia funkcje poznawcze mózgu;
  • szybko daje uczucie sytości, ponieważ zawiera olej MCT, pozwala to ograniczyć podjadanie między posiłkami. Niektórzy piją ją zamiast śniadania (co już nie jest zaletą, śniadanie powinno składać się z czegoś więcej niż kofeina i tłuszcz).

Wady kuloodpornej kawy

Kawa ta jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które w nadmiarze są szkodliwe. Jeżeli więc ktoś zamierza wypijać kilka kubków takiej kawy w ciągu dnia, to łatwo może przekroczyć zalecaną ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w dobowej racji pokarmowej.

Nie należy też spożywać bulletproof coffee zamiast śniadania, ponieważ nie dostarcza ona składników odżywczych we właściwych proporcjach, ani nie pokrywa zapotrzebowania na nie.

Kuloodporna kawa jest wysokokaloryczna.

Czy warto pić kuloodporną kawę

Kawa to generalnie dosyć zdrowy napój, o ile nie pijemy jej w nadmiarze. Pita bez dodatków jest niskokaloryczna. Zawiera kofeinę, więc nawet bez tłuszczowego wsadu pobudza, może też pomóc uporać się z bólem głowy. Jest źródłem przeciwutleniaczy. Zawiera niewielkie ilości magnezu, cynku, miedzi, witamin z grupy B.

Kawa kuloodporna zachowuje wszystkie wyżej wymienione zalety czystej kawy, poza niskokalorycznością.

Można spróbować wypić kuloodporną kawę i sprawdzić jaki efekt wywiera na nas. Jeżeli nam odpowiada, można ją pić od czasu do czasu, pamiętając, że nie powinna zastępować normalnego posiłku oraz że nie wolno przesadzać z jej ilością. Trzeba też uważać na inne źródła kwasów nasyconych w menu, żeby nie przekroczyć ich dziennych limitów; czyli na przykład ograniczyć wieprzowinę i wołowinę.

Kto nie powinien pić kuloodpornej kawy

Kawę tę powinny wykluczyć ze swojej diety osoby cierpiące na: nadciśnienie tętnicze, dnę moczanową, choroby gastroenterologiczne oraz osoby ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności