Smaczna kuchnia

Mąka z tapioki

02-03-2021

Mąka z tapioki nie jest w Polsce zbyt popularna. Najlepiej znają ją osoby na diecie bezglutenowej oraz entuzjaści kuchni azjatyckiej. Może jednak warto przyjrzeć się temu produktowi bliżej.

Pochodzenie mąki z tapioki

Mąkę z tapioki produkuje się z manioku.

Maniok to roślina bulwiasta, popularna w Afryce, Ameryce Południowej oraz w Azji. Pochodzi on z Ameryki Łacińskiej, gdzie był znany już 4000 lat temu. Bulwy manioku można obrać i zjeść po ugotowaniu lub uprażeniu, trochę jak nasze ziemniaki. Produkuje się również mąkę z manioku. Można jej używać do wypieku chleba, ciast, zagęszczania sosów i zup.

Mąka z manioku to nie to samo co mąka z tapioki. Ta pierwsza powstaje po zmieleniu całej bulwy manioku, ma więc bogatszy skład; mąka z tapioki to odpowiednio przygotowana, wyizolowana z manioku skrobia.

Przy okazji, sama tapioka to również odpowiednio przetworzona skrobia wyizolowana z bulw manioku. Ma ona postać granulek (kulek), które wystarczy zalać mlekiem i gotować około 5 minut, aby otrzymać szybkie, węglowodanowe śniadanie.   

Wartość odżywcza mąki z tapioki

Mąka z tapioki jest uboga w białko, tłuszcz, błonnik, witaminy oraz sole mineralne. To przede wszystkim produkt węglowodanowy, wszak zawiera niemal samą skrobię.

Ze względu na niewielką wartość odżywczą mąka z tapioki często wzbogacana jest mąką sojową, co zwiększa zawartość białka, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku w produkcie.

Po co jeść mąkę z tapioki?

Skoro mąka z tapioki ma niewielką wartość odżywczą i dostarcza przede wszystkim kalorii (wartość energetyczna), po co ją jeść? Otóż mąka ta polecana jest w diecie osób cierpiących na celiakię, czy nietolerancję glutenu. Mąka z tapioki nie zawiera tego białka. Przykładem potrawy, którą można przygotować na bazie mąki z tapioki są naleśniki dla osoby chorej na celiakię. Taki pacjent musi stosować mąki bezglutenowe, ale często sprawiają one, że naleśnik staje się suchy i łamliwy, a przecież nie o to w nim chodzi. Dzięki użyciu mąki z tapioki naleśnik będzie elastyczny i wilgotny (mąka ta powinna być połączona z inną mąką bezglutenową).

Ponadto tapioka stanowi świetne źródło skrobi opornej. Jest to skrobia, której nie rozkładają nasze enzymy trawienne. Poleca się ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2. Reguluje poziom cukru we krwi i poprawia wrażliwość na insulinę. Skrobia oporna jest też prebiotykiem, czyli wspiera rozwój korzystnych bakterii w naszych jelitach.

Mąka z tapioki jest produktem hipoalergicznym, jest polecana w diecie alergików.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności