Smaczna kuchnia

Zsiadłe mleko

08-09-2020

Jedliście w dzieciństwie zsiadłe mleko z ziemniakami i koperkiem? Ja, szczerze mówiąc, nie byłam fanką tej potrawy. Za to mój ojciec ją uwielbiał. Uważałam, że o niebo lepsze były racuchy z zsiadłego mleka szczodrze posypane cukrem pudrem.

Zsiadłe mleko można dzisiaj spokojnie kupić w sklepie. Czy ktoś jeszcze robi je samodzielnie w domu? Jeżeli chcielibyście tego spróbować, poniżej znajdziecie instrukcję.

Domowa produkcja zsiadłego mleka

 

Zsiadłe mleko to produkt fermentowany. Powstaje samoistnie w wyniku działania naturalnie obecnych w mleku bakterii fermentacji mlekowej. Żeby samodzielnie je wyprodukować potrzebujemy „świeżego” (czyli niepasteryzowanego, a zwłaszcza nie UHT) mleka dobrej jakości. Pozostawiamy je w ciepłym miejscu (latem oznacza to temperaturę pokojową, zimą bliskość kaloryfera) na 24-48 godzin. Pojemnik z mlekiem najlepiej nakryć płócienną ściereczką.

Jeżeli nie mamy świeżego mleka możemy posłużyć się mlekiem pasteryzowanym i dodać do niego kwaśną śmietanę. Idealnie, gdy w skład śmietany będą wchodziły tylko śmietanka i bakterie (kultury bakterii). Trzeba zatem czytać skład podany na etykiecie produktu. Ponadto wzdęte wieczko kubeczka ze śmietaną świadczy o tym, że są w niej żywe, pracujące bakterie. Zatem wypukłość wieczka jest jak najbardziej pożądana. Na około 1 litr mleka o temperaturze bliskiej 25°C potrzebujemy 3-4 łyżki kwaśnej śmietany ogrzanej do temperatury pokojowej. Mleko mieszamy ze śmietaną, pojemnik przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24-48 godzin.

Przy okazji rozwieję wątpliwości. Nie można wyprodukować zsiadłego mleka, dodając do mleka pasteryzowanego jogurtu naturalnego, ponieważ posiada on zupełnie inny zestaw bakterii.

Dlaczego warto jest jeść (a właściwie pić) zsiadłe mleko

Zsiadłe mleko jest lekkostrawne, nasz organizm dobrze je przyswaja. Dzieje się tak, ponieważ białko obecne w mleku zostało wstępnie rozłożone (wstępnie nadtrawione), nasz przewód pokarmowy ma więc już ułatwioną pracę. Co więcej fakt, że białka kazeiny zostały trochę naruszone, może zmniejszyć reakcję alergiczną na nie.

Zsiadłe mleko jest niskokaloryczne (56 kcal/100 gramów produktu). Pobudza pracę wątroby i trzustki oraz wydzielanie żółci. Wspomaga trawienie. Regularnie spożywane przeciwdziała zaparciom oraz biegunkom, regulując pracę jelit.

Uważa się, że systematyczne jedzenie zsiadłego mleka może pomóc zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. Obniża też ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II i choroby wrzodowej.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności