Zdrowie i uroda

Acerola

13-07-2018

Acerola to inaczej wiśnia z Barbados. Ten egzotyczny owoc pochodzi z Karaibów, występuje również w Ameryce Południowej. Wyglądem rzeczywiście trochę przypomina nasze wiśnie, albo czereśnie. Ma słodko-kwaśny smak.

Forma dostępna na rynku

Owoc aceroli jest nietrwały i wymaga szybkiego przetworzenia, dlatego w naszej strefie klimatycznej nie spotkamy świeżych owoców. Wiśnia z Barbados często jest mrożona od razu po zbiorze. Acerolę możemy kupić w postaci soków, syropów, tabletek do ssania lub połykania, albo w postaci sproszkowanej (do przygotowania wodnego roztworu).

Co ciekawe, można sobie wyhodować własne drzewko aceroli w domu (sadzonki nie są zbyt drogie), tyle tylko, że na owoce trzeba będzie poczekać 3-4 lata.

Jakie cenne składniki zawiera acerola?

Acerola to przede wszystkim niezwykle bogate źródło witaminy C. Wiśnia z Barbados zawiera więcej tej witaminy niż aronia, czarna porzeczka, natka pietruszki, czy czerwona papryka.

Oprócz witaminy C, acerola jest bogata w karotenoidy i antocyjany.

Właściwości zdrowotne

To wszystko sprawia, że wiśnia z Barbados niezwykle korzystnie wpływa na jędrność skóry oraz przeciwdziała jej starzeniu. Dodatkowo również zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych.

Przyjmowanie aceroli (choćby w postaci soków, syropów, czy tabletek) zaleca się przy pierwszych objawach przeziębienia. Jest to spowodowane nie tylko wysoką zawartością witaminy C, ale również silnym działaniem przeciwbakteryjnym.

Jako źródło przeciwutleniaczy acerola zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz nadciśnienia.

Spożywanie aceroli wspomaga też walkę ze zwyrodnieniem plamki żółtej w oku i generalnie korzystnie wpływa na widzenie.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności