Zdrowie i uroda

Cholina w diecie kobiety ciężarnej

20-08-2021

Kobiety w ciąży powinny jeść więcej choliny. Ale co to jest ta cholina, gdzie ją znaleźć i w końcu, dlaczego jest taka ważna?

Co to jest cholina

Cholina to substancja witaminopodobna. Choć często nazywa się ją witaminą B4, zgodnie z wytycznymi WHO nie jest ona klasyfikowana jako witamina. Niektóre państwa, w tym Polska, uwzględniają ją jednak w normach żywienia.

Funkcje choliny w organizmie dziecka i matki

Cholina jest niezbędna do optymalnego rozwoju płodu. Potrzebuje jej kształtujący się mózg. Przyjmowanie choliny przez kobiety w ciąży zabezpiecza płód przed wadami wrodzonymi ośrodkowego układu nerwowego (np. rozszczepem kręgosłupa, rozszczepem podniebienia, bezmózgowiem).

Niedobór choliny w organizmie matki może być odpowiedzialny za niewłaściwe uformowanie się łożyska, co z kolei prowadzi do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Potomstwo szczurów, jedzących karmę wzbogacaną choliną osiągało lepsze rezultaty w testach pamięci wzrokowo-przestrzennej i słuchowej, niż dzieci osobników, których dieta była uboga w cholinę. Co ciekawe, również siedmioletnie dzieci matek, których dieta w czasie ciąży była bogata w cholinę, osiągały lepsze wyniki testów pamięciowych.

Cholina jest również potrzebna samej matce, do właściwej pracy jej wątroby.

Skąd brać cholinę

Nasz organizm produkuje cholinę, jednak w niewystarczającej ilości, dlatego kobiety w ciąży muszą ja dostarczać do organizmu z zewnątrz.

Najwięcej choliny znajduje się w wątróbce wołowej, żółtku jaja, rybach oraz drobiu. Cholina występuje również w żywności pochodzenia roślinnego, aczkolwiek w mniejszych ilościach niż w produktach odzwierzęcych. Znaleźć ją można w migdałach, brokułach i nasionach roślin strączkowych.

Zapotrzebowanie na cholinę w ciąży

Zgodnie z zaleceniami kobiety w ciąży powinny jeść 450 mg choliny/dzień – żeby osiągnąć tę wartość ciężarna musiałaby zjeść około 860 g migdałów, albo niemal 2,5 kg szpinaku, albo ponad 3 gotowane jajka. Jak widać pokrycie zapotrzebowania na cholinę z dietą może być trudne, a nawet wręcz szkodliwe (patrz chociażby 860 g migdałów). Z tego powodu zaleca się, aby kobiety w ciąży stosowały suplementację. Oczywiście zawsze należy ją skonsultować z lekarzem.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności