Zdrowie i uroda

Co jeść jeżeli wypadają włosy?

16-05-2018

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, takie jak na przykład przewlekły stres, ciąża i połóg, czy podłoże genetyczne. Nie zawsze mamy na nie wpływ. Jednak, tak czy inaczej, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na to, co mamy na talerzu.

Oto lista składników, które są szczególnie ważne dla kondycji naszych włosów.

  1. Krzem
    Jest istotnym składnikiem włosów. Jeżeli jemy jego wystarczającą ilość zmniejszamy prawdopodobieństwo łysienia. Znajdziecie go w papryce czerwonej, kaszy jaglanej, płatkach owsianych, brązowym ryżu, truskawkach, czy szparagach.
  2. Białko
    Pełnowartościowe białko jest niezbędne do naprawy i wzrostu włosów. Oczywiście najprościej będzie sięgnąć po produkty pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka jest mięso drobiowe, zwłaszcza indyk.
    Wśród roślin, jako dobre źródła białka, wymienić należy: suche nasiona roślin strączkowych (fasolę, soję, ciecierzycę, groch), amarantus, komosę ryżową, wodorosty, spirulinę.
  3. Siarka
    Ten składnik przyspiesza wzrost włosów, zapobiega również ich łamliwości. Siarka jest obecna przede wszystkim w jedzeniu bogatym w białko, czyli w mięsie, rybach, jajach. Występuje ona również w kapuście, czosnku, cebuli, czy brukselce.
  4. Kwas pantotenowy (witamina B5)
    Kwas pantotenowy spowalnia utratę włosów oraz opóźnia ich siwienie. Dobrymi źródłami kwasu pantotenowego są: gruboziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, mięso drobiowe, drożdże, suche nasiona roślin strączkowych.
  5. Cynk i miedź – jedzone razem
    Miedź zapobiega wypadaniu włosów, zwiększa ich grubość oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu, utrwalając kolor. Miedź powinna być jedzona w towarzystwie cynku. Zachowanie równowagi między tymi pierwiastkami jest bardzo ważne. Świetnym źródłem zarówno miedzi, jak i cynku, jest czarny sezam.
  6. Żelazo
    Żelazo jest bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu włosa.
    W żywności są obecne dwa rodzaje żelaza: hemowe – łatwiej przyswajalne oraz niehemowe – trudniejsze do wykorzystania przez organizm.
    Źródła żelaza hemowego to produkty pochodzenia zwierzęcego, np.: wołowina, indyk, wątróbka, ryby, przetwory mięsne z krwią.
    Źródła żelaza niehemowego, czyli obecnego w roślinach: pełne ziarna zbóż, natka pietruszki, buraki, pestki dyni, amarantus, quinoa, melasa buraczana, ciecierzyca.
    Uwaga: żeby żelazo jak najlepiej się wchłaniało, niezbędna jest obecność witaminy C (obecnej na przykład w natce pietruszki, czy papryce).
    Żelazo słabiej się wchłania w obecności kwasu fitynowego, białek obecnych w mleku i jego przetworach oraz wapnia.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności