Zdrowie i uroda

Czy orzechy brazylijskie są dobrym źródłem selenu?

08-12-2017

Przez lata uważano, że jest toksyczny; obecnie wiadomo, iż jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to za pierwiastek? To selen.

Niestety, wskazanie do uzupełnienia poziomu selenu w diecie ma ponad 95% dorosłych Polaków. Okazuje się, że z dietą pokrywamy tylko około połowy naszego zapotrzebowania. Co w takim razie jeść, żeby to nadrobić?

Występowanie selenu w orzechach brazylijskich

Powszechnie uważa się, że doskonałym źródłem selenu są orzechy brazylijskie. Już jeden orzech ma pokrywać dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jest to pewne uproszczenie.

Orzechy brazylijskie mogą być doskonałym źródłem selenu w diecie. Ale..... Selen w nich obecny pochodzi z gleby, na której rosną. Jeżeli gleba jest bogata w ten pierwiastek, to orzechy brazylijskie stanowią jego doskonałe źródło. Jeżeli nie, to selenu w orzechach będzie niewiele.

Większość orzechów brazylijskich, które możemy kupić w Polsce, pochodzi z Boliwii, a w mniejszym stopniu z Peru; są to tereny ubogie w selen. W związku z powyższym, orzechy brazylijskie nie mogą być uznane za dobre źródło selenu w diecie Polaków.

W jakiej żywności występuje selen?

Generalnie, rośliny rosnące w glebie bogatej w selen, będą zawierały więcej tego pierwiastka; tym samym jedzące je zwierzęta, też będą miały więcej selenu. Sposobem na zwiększenie ilości selenu w żywności, jest nawożenie gleby solami selenu (co ustawowo czynią na przykład rolnicy w Finlandii).

Pierwiastek ten znajdziecie w:

  • indyku i kurczaku - najbogatsza w selen jest pierś,
  • podrobach (zwłaszcza drobiowych),
  • owocach morza - głownie ostrygach,
  • rybach – przede wszystkim w tuńczyku, ale również w halibucie, czy makreli,
  • produktach pochodzenia zbożowego.

Działanie selenu na organizm człowieka

Selen jest silnym przeciwutleniaczem, czyli przedłuża naszą młodość, ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (np. raka okrężnicy).

Jest niezbędny do prawidłowej pracy układu odpornościowego oraz nerwowego.

Odpowiada za prawidłowe działanie tarczycy.

Wpływa ma przemiany testosteronu i prawidłową pracę jąder

Suplementacja

Z dietą trudno jest uzupełnić niedobory selenu. Z tego powodu, po wcześniejszym zbadaniu poziomu selenu w organizmie, w razie jego niedoborów, warto pomyśleć o suplementacji.

Kupując suplement selenu kierujemy się:

  • jego dawką – na dobę nie powinno się przyjmować więcej niż 200 µg selenu; dawka toksyczna to 400 µg;
  • formą w jakiej występuje selen – lepiej przyswajalny jest selen w formie organicznej (głównie selenometioniny i selenocysteiny);
  • tym czy suplement jest standaryzowany i czy ma gwarancję bezpieczeństwa oraz skuteczności – innymi słowy wybieramy suplementy znanych firm, które stać na przeprowadzenie badań na ludziach.

Przy długotrwałej suplementacji selenu, należy wykonywać badać kontrolnie zawartośći tego pierwiastka w organizmie.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności