Zdrowie i uroda

Czy późne kolacje nam szkodzą?

21-10-2020

Znacie powiedzenie mówiące, że śniadanie najlepiej zjeść samemu, a kolację oddać wrogowi?

Lepiej nie jeść wieczornego posiłku, czy może jest to kolejny mit żywieniowy?

W tym powiedzeniu znajdziemy trochę prawdy, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że późne kolacje (czyli takie jedzone po godzinie 22:00) mogą sprzyjać nadmiernej masie ciała oraz wysokiemu poziomowi glukozy we krwi, co z kolei może doprowadzić do cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Jednak czy tak się stanie, zależy również od pewnych wrodzonych skłonności organizmu oraz od tego, jak późno po zjedzeniu ostatniego posiłku idziemy spać.

A może najlepiej by było zjeść kolację już o godzinie 18:00? Niekoniecznie. Jeżeli kładziemy się spać o 24:00 to zdążymy porządnie zgłodnieć. Obecnie dietetycy zalecają raczej jedzenie lekkiej kolacji 2-3 godziny przed pójściem spać. Organizm będzie miał wtedy czas na jej strawienie, dzięki czemu zdąży spalić tłuszcz i obniżyć poziom glukozy we krwi, zanim zaśniemy.

Co zatem powinniśmy zjeść na taką lekką kolację? Z pewnością unikajmy potraw smażonych, fast-foodów (w tym uważanej za zdrowszą od hamburgera kuchni azjatyckiej), chipsów, orzeszków ziemnych oraz mocnej herbaty i czekolady. Dobrym pomysłem może być zupa krem na przykład z dyni albo z cukinii z pestkami słonecznika albo dyni. Sprawdzi się również, pewnie wielu z nas znane z dzieciństwa, ryż (najlepiej brązowy) z jabłkiem albo kluski leniwe. Świetne będą również różnego rodzaju zapiekanki i sałatki. Jeżeli zastanawiamy się, co by tu zjeść na kolację warto pamiętać, że na naszym talerzu powinny znaleźć się węglowodany (obecne m.in. w kaszach gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie, czy komosie ryżowej), białko (chude mięso, na przykład indyk, ryby, jajko, czy orzechy) oraz warzywa.

Podsumowując, nie unikajmy kolacji, ale też chcąc nadrobić całodzienne niedojadanie, nie objadajmy się podczas wieczornego posiłku. Najlepiej zjeść kolację na 2-3 godziny przed snem, ale raczej nie po 22:00. Powinna być w miarę lekkostrawna.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności