Zdrowie i uroda

Dieta low FODMAP

20-02-2018

Wiele osób cierpi na przykre dolegliwości w okolicach brzucha – wzdęcia, przelewania w jamie brzusznej, bóle, biegunki lub zaparcia. Są to tzw. zaburzenia dyspeptyczne, których przyczyną może być zespół jelita nadwrażliwego lub/i zaburzenia składu bakterii znajdujących się w jelitach. W walce z tymi dolegliwościami pomocna jest dieta low FODMAP.

Dieta low FODMAP

Skrót FODMAP pochodzi z języka angielskiego i oznacza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols). Zatem w diecie low FODMAP wyklucza się ze swojego menu łatwo fermentujące cukry obecne w żywności (jak wiadomo podczas fermentacji powstają gazy).

Ze względu na fakt, że często wykluczamy tutaj z naszego jadłospisu duże grupy produktów (np. nabiał, rośliny strączkowe) bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety, tak żeby nie zabrakło nam składników odżywczych (np. wapnia). Stąd, najlepiej skonsultować dietę low FODMAP z dietetykiem.

Co ważne, z reguły nie jest to dieta na całe życie. Zazwyczaj po około dwóch miesiącach jej stosowania powoli rozszerza się swój jadłospis o większość produktów wcześniej wykluczonych.

Źródła pokarmowe FODMAP

Wśród fermentujących cukrów wyróżniamy: fruktozę, laktozę, fruktany, poliole (alkohole cukrowe), galaktooligosacharydy (GOS) oraz słodziki.

FODMAP występują w następującej żywności:

  • laktoza – obecna jest przede wszystkim w mleku; jej zdecydowanie mniejsze ilości znajdują się też w jogurtach, kefirach, maślance – te fermentowane produkty mleczne są „bezpieczniejsze”, jednak nie jest prawdą, że zupełnie nie zawierają laktozy, stąd należy przynajmniej mocno ograniczyć ich spożywanie;
  • fruktoza – jest w owocach, zwłaszcza takich jak: figi, mango, śliwki, gruszki, miodzie oraz wysokofruktozowym syropie kukurydzianym – HFCS, czyli inaczej syropie glukozowo-fruktozowym (czytajmy etykiety, żeby go znaleźć), syropie z agawy;
  • fruktany – są obecne w pszenicy (a zatem w pieczywie, czy makaronie pszennym) i w cebuli;
  • poliole – niektóre słodziki, takie ja sorbitol, ksylitol (cukier brzozowy) to alkohole cukrowe; poliole mogą być obecne również w owocach gruszkach, śliwkach jabłkach;
  • GOS – znajdują się w suchych nasionach roślin strączkowych, kapuście, cebuli.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności