Zdrowie i uroda

Dieta na piękne, zdrowe włosy

08.07.2012

Włosy to element wyglądu, który trudno ukryć. Jeżeli nie zdążysz umyć głowy, ewentualnie możesz nałożyć czapkę, kapelusz, chustę. Włosów zniszczonych, matowych, łamliwych nie zamaskuje nawet najlepsza fryzura. Na szczęście odpowiednia dieta może je wzmocnić i dodać im blasku...

Jeżeli w Twoim jadłospisie brakować będzie witamin i składników mineralnych, to już po 14 dniach włosy staną się matowe, łamliwe i przesuszone. Szkody może naprawić odpowiedni dobór produktów spożywczych.

Łupież, przetłuszczanie

Gdy pojawia się łupież, włosy szybko się przetłuszczają i wypadają - może to być znak, że brakuje Ci cynku. Najlepszym źródłem cynku są ostrygi. Znajdziesz go również w mięsie drobiowym (np. kurczak) oraz podrobach (np. wątroba). Cynk jest też obecny w pełnoziarnistych produktach zbożowych (pieczywo razowe, razowy makaron, otręby pszenne, kasza gryczana), nabiale, jajach oraz orzechach i pestkach dyni. Pamiętaj jednak, że ten składnik mineralny jest lepiej przyswajalny z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Przetłuszczanie się włosów ograniczają również witaminy z grupy B (np. B1, B2). Mogą one zapobiegać łojotokom oraz zmianom zapalnym skóry osłabiającym włosy. Znajdziesz je w pieczywie razowym, razowych makaronach, kaszy gryczanej, płatkach owsianych, nabiale i drobiu.

Wypadanie włosów, łamliwość

Wypadaniu włosów zapobiegnie żelazo. Uczestniczy ono w procesie powstawania włosów, decydując o ich właściwej budowie i tempie wzrostu. Niski poziom żelaza w organizmie może przyczynić się do tego, że włosy stają się cienkie i łamliwe. Chcąc wzbogacić swoją dietę w ten pierwiastek jedz wątróbkę drobiową, pasztet drobiowy (np. Indykpol), pestki dyni, natkę pietruszki, soję.

Wypadaniu włosów zapobiega też biotyna (witamina H). Sprawia ona, że włosy stają się mocniejsze. Jej bogatym źródłem są wątroba, wyciągi z drożdży, mąka sojowa, kalafior, grzyby, warzywa strączkowe.

Niedobory miedzi z kolei mogą prowadzić do tego, że włosy będą słabe i stracą sprężystość. Pierwiastek ten występuje w wątrobie, zielonych warzywach liściastych, pełnych ziarnach zbóż, migdałach.

Włosy osłabione i łamliwe potrzebują krzemu. Znajdziesz go w rzodkiewce, kalarepce i selerze.

Aminokwasy siarkowe wzmacniają cebulki włosowe, zmniejszając wypadanie włosów oraz ograniczając ich łamliwość i rozdwajanie końcówek. Kluczowe znaczenie ma tutaj metionina, aminokwas obecny w białku zwierzęcym. Stad w diecie nie powinno zabraknąć drobiu, chudego mięsa oraz nabiału.

Włosy suche

Jednym ze składników budulcowych włosa odpowiedzialnych za jego własności mechaniczne (siłę i sprężystość) jest kwas pantotenowy. Jego niedobory sprzyjają przesuszaniu się włosów. Kwas pantotenowy występuje w gruboziarnistych produktach zbożowych, otrębach pszennych, nasionach roślin strączkowych, żółtku jaj, chudym mięsie.

Nie wolno również zapominać o witaminie A, która przeciwdziała suchości i łamliwości włosów. Witaminę tę znaleźć można w postać biologicznie aktywnej (retinol) w jajkach, tłustym mleku i jego przetworach oraz maśle; w produktach roślinnych witamina A występuje pod postacią karotenów, w pomarańczowych, żółtych i zielonych warzywach oraz owocach. Należy jednak rozsądnie ją dawkować (nie jeść kilograma marchewki dziennie), bo jej nadmiar w organizmie grozi efektem przeciwnym do zamierzonego, czyli wyłysieniem!

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach, oliwie (oraz innych olejach roślinnych) czy awokado nawilżają włosy od środka. Dzięki czemu zyskują one sprężystość i blask.

Unikaj!

  • nadmiaru cukru, słodyczy, dżemów i miodu - zawierają dużo cukrów prostych, które sprzyjają przetłuszczaniu się włosów oraz powstawaniu łupieżu;
  • smalcu, słoniny, tłustych mięs - zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych nasilających kłopoty z włosami;
  • żywności wysokoprzetworzonej - zawiera dużo cukrów, tłuszczy, a mało witamin i minerałów;
  • mocnej kawy i herbaty - pogarszają przyswajanie żelaza i białka.

Tab. Niedobory składników odżywczych a stan włosów.

Problem z włosami

Niedobór składnika odżywczego

Źródła składnika odżywczego

Łupież, przetłuszczanie

cynk

ostrygi, kurczak, wątróbka, pieczywo razowe, razowy makaron, kasza gryczana, orzechy, pestki dyni

witaminy B1, B2

pieczywo razowe, razowy makaron, kasza gryczana, płatki owsiane, nabiał, drób

Wypadanie włosów, łamliwość, rozdwajanie się końcówek

żelazo

wątróbka drobiowa, pasztet drobiowy, pestki dyni, natka pietruszki, soja, buraczki

miedź

wątroba, zielone warzywa liściaste, pełne ziarna zbóż, migdały

krzem

rzodkiewka, kalarepka, seler

witamina H (biotyna)

wątroba, wyciągi z drożdży, mąka sojowa, kalafior, grzyby, warzywa strączkowe

kwas pantotenowy (witamina B5)

gruboziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych, żółtko jaja, chude mięso

aminokwasy siarkowe

drób, chude mięso, nabiał, jaja

Włosy suche, matowe

kwas pantotenowy (witamina B5)

gruboziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych, żółtko jaja, chude mięso

witamina A

jaja, tłuste mleko, masło, pomarańczowe, żółte, czerwone i zielone warzywa

niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

ryby, oleje roślinne, awokado, orzechy

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

lista aktualności