Zdrowie i uroda

Dieta przy złamaniach kości

06.09.2016

Stało się, doszło do złamania, uszkodzona kość została zabezpieczona gipsem. Teraz pozostaje siedzieć i czekać, aż się zrośnie. Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia jest dieta w okresie po złamaniu. Jej zadaniem jest dostarczenie kościom wszystkich składników odżywczych, które wspomagają proces zrastania się kości.

Jakie składniki odżywcze są najważniejsze?

Wiadomo, że potrzebny jest wapń, ale sam w sobie niewiele może bez witaminy D. Ponadto, ważne są również magnez, fluor, miedź, mangan oraz odpowiednia ilość białka w diecie.

Źródła wapnia w diecie

Wapń najłatwiej znaleźć w mleku i jego przetworach, czyli jogurtach, kefirach, mleku acydofilnym. Warto dodać, że wapń z jogurtu jest lepiej przyswajalny niż wapń z mleka. Jednak wapń dostępny jest nie tylko w mleku, ale również w suchych nasionach roślin strączkowych (soczewica, bób, soja), maku, migdałach, sezamie, suszonych figach, daktylach, morelach, jarmużu, natce pietruszki, sałacie, brokułach, kapuście oraz rybach z ośćmi (z ośćmi można jeść małe rybki jak sardynki, czy szprotki).

Należy pamiętać, że przyswajalność wapnia zmniejsza picie napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje typu coca-cola).

Zaleca się  również przygotowanie wyciągu ze skorupek jaj kurzych. Skorupa jaja tworzona jest z kości kury, która oddaje z nich wapń. Budowa wapniowa skorupki jest podobna do budowy wapniowej w kościach człowieka, dlatego wapń ten jest dobrze przyswajalny. Taką skorupkę należy jednak najpierw rozpuścić (zmiękczyć), można to zrobić zalewając ją na przykład sokiem z cytryny i spirytusem. Wapń w formie cytrynianów jest świetnie przyswajalny.

Źródła witaminy D

Dostarczony do organizmu wapń zostanie w pełni wykorzystany tylko pod warunkiem, że w ustroju nie brakuje witaminy D. Jest to „trudna” witamina. Z dietą możemy jej dostarczyć niewiele. Znajdziemy ją w tłustych rybach (łosoś, makrela), jajkach, maśle. Jednak, tak naprawdę, głównym źródłem witaminy D powinniśmy być my sami – nasz organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. Z tego powodu, zwłaszcza osoby ze złamaniami, powinny wystawiać się codziennie na słońce. Warto również wzbogacić swoją dietę w tran lub przyjmować witaminę D w postaci suplementów.

Źródła magnezu

Magnez jest składnikiem uczestniczącym w budowie kości. Znajduje się w kaszy gryczanej, kakao, bananach, nasionach roślin strączkowych, migdałach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, kiełkach zbóż.

Ważne: w diecie bogatej w wapń koniecznie należy zwiększyć ilość magnezu.

Źródła pozostałych składników mineralnych

Również mangan jest konieczny do budowy kości. Jego najlepsze źródła to: suche nasiona roślin strączkowych, otręby pszenne, kapusta i orzechy.

Do produkcji tkanki kostnej potrzebna jest też miedź. Znajdziecie ją w wątróbce, zielonych warzywach liściastych, ostrygach, orzechach i migdałach.

Twardość kości zwiększa fluor. Zawiera go woda pitna. Znajduje się on również w rybach morskich i herbacie.

Białko

W diecie przy złamaniach kości ważna jest dpowiednia, nie za niska, ilość białka. Podaje się nawet, że należałoby zwiększyć jego zawartość z 1g na kilogram masy ciała do 1,2 g na kilogram masy ciała. Szczególnie potrzebne jest białko zwierzęce, ponieważ jest ono bogate w argininę (mięso, najlepiej indyk, kurczak, królik) oraz lizynę (mleko); te aminokwasy poprawiają przyswajalność wapnia.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności