Zdrowie i uroda

Dieta pudełkowa – brać, czy nie?

28-03-2022

Brak czasu, niechęć do gotowania, łatwa dostępność fast foodów; to wszystko nie sprzyja prawidłowemu żywieniu. Może lepiej byłoby skorzystać z diety pudełkowej?

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa, czyli innymi słowy catering dietetyczny, polega na tym, że wyspecjalizowana firma przywozi nam całodniowy zestaw gotowych posiłków do domu/biura. Z reguły możemy wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia (3-5), rodzaj diety (np. wegańską, wysokobiałkową, bezmleczną, bezglutenową).

Warto wiedzieć, że mamy prawo być dokładnie poinformowani, co kupujemy. Innymi słowy na stronie internetowej firmy cateringowej oraz w dostarczanym nam menu powinien się pojawić spis składników potrawy. Dodatkowo w tych miejscach powinna się również znaleźć informacja o potencjalnych alergenach. Ponadto menu powinno nam być wcześniej znane, nie kupujemy wszak kota w worku.

Zalety cateringu dietetycznego

Jest to sposób żywienia dla osób bardzo zapracowanych, które chcą, żeby ich dieta była dobrze zbilansowana.

Sprawdzi się też u osób, które nie lubią gotować, czy wymyślać ciągle nowych potraw, a wiedzą, że dieta powinna być urozmaicona.

Catering dietetyczny może się sprawdzić podczas wyrabiania sobie nawyku regularnego jedzenia.

Pozwoli nam poznać nowe smaki i składniki, których nigdy nie użylibyśmy w swojej kuchni.

Jedzenie pudełkowe może się również sprawdzić u osób pozostających na diecie eliminacyjnej (np. bezmlecznej). Nie muszą one robić rewolucji w swoim sposobie gotowania i uczyć się nowych przepisów.

Wady cateringu dietetycznego

Dieta pudełkowa powoduje, że nie uczymy się nowych przepisów, jak również nie musimy zastanawiać się, na przykład w przypadku diet eliminacyjnych, co możemy, a czego nie powinniśmy jeść. Sprawia, że nie edukujemy się żywieniowo i po rezygnacji z jedzenia pudełkowego nie wiemy co i jak jeść. Choć oczywiście ten element można wyeliminować, o ile podejdziemy do cateringu dietetycznego z głową. Jeżeli spisujemy i analizujemy sobie nasze codzienne/tygodniowe menu, to wkrótce nauczymy się co możemy jeść. Jak również utworzymy pewną wyjściową bazę pomysłów na dania, a przecież w Internecie można znaleźć przepisy na wszystko i pozostanie nam tylko wyćwiczyć swoje kulinarne umiejętności. W ten sposób możemy też zaczerpnąć inspirację do planowania domowych posiłków.

Dieta pudełkowa na pewno nie należy do tanich. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie nas na nią stać. Być może zamiast robić zakupy i spędzać czas w kuchni, lepiej będzie zamówić „pudełkowe jedzenie”, a zyskane tak dodatkowe godziny przeznaczyć na prace zarobkową albo na relaks. A może wolimy sami wyszukiwać żywność w korzystnych cenach, a gotowanie nas uspokaja i na dodatek chcemy decydować co będziemy jeść w danym dniu, wtedy pudełka są nie dla nas.

Trudności cateringu dietetycznego

Zamawiając catering dietetyczny, powinniśmy mierzyć zamiary na siły. Czyli gdy chcemy schudnąć, nie porywajmy się od razu na bardzo niską kaloryczność, bo najprawdopodobniej bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że na tym pudełkowym jedzeniu jesteśmy po prostu głodni i zaczniemy podjadać.

Problemem może też być znalezienie rzetelnej firmy cateringowej, która oferuje żywność z dobrej jakości składników. Ważne jest również, aby w swojej ofercie firma taka miała dietetyka po wyższej uczelni – zyskujemy wtedy pewność, że czuwa on nad prawidłowym zbilansowaniem posiłków. Zanim zdecydujemy się na wariant diety, najlepiej jest skonsultować się z takim dietetykiem. Pomoże nam on ogarnąć nasze cele (np. czy chcemy schudnąć, czy potrzebujemy odpowiedniego jedzenia, żeby poprawić wydolność organizmu), określi kaloryczność diety i zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności