Zdrowie i uroda

Dieta w niedoczynności tarczycy

17.09.2013

Kiedy dochodzi do niedoborów hormonów tarczycy czujemy się zmęczeni, cierpimy na bóle głowy, senność, wypadają nam włosy, skóra jest sucha i odczuwamy zimno, a na dodatek znacząco spowalnia nasza przemiana materii, więc przybieramy na wadze. Niedoczynność tarczycy leczy się nie tylko biorąc odpowiednie hormony, ale również stosując odpowiednia dietę.

W diecie chorych na niedoczynność tarczycy nie może zabraknąć

  • Jodu– hormony tarczycy w swoim składzie zawierają jod, zaś jego niedobór powoduje zbyt niską produkcję tychże hormonów. Dodatkowo niedobory jodu przyczyniają się do powiększenia gruczołu tarczycy i powstania wola. Jod występuje w wodzie morskiej, dlatego jest obecny w żywności długo „moczącej się” w wodzie. Znajdziesz go w rybach słonowodnych (najwięcej jodu jest w makreli, małżach i dorszu), ostrygach oraz algach (np. spirulinie). Od 1997 r. w Polsce istnieje obowiązek jodowania soli (miało to ograniczyć powszechne w naszym kraju niedobory jodu). Jednak nie należy przesadzać z dosalaniem, bo sprzyja ono np. nadciśnieniu.
  • Żelaza, którejest obecne w jednym z enzymów kluczowych dla funkcjonowania tarczycy. Występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego (ciemne mięsa jak wołowina, udziec z indyka, wątróbka kurczęca), jak i roślinnego (nasiona lnu, pestki dyni, otręby pszenne). Zdecydowanie lepiej jest przyswajalne żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych.
  •  Selenu, któryuaktywnia hormony tarczycy. Dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem (czyli ogranicza działanie wolnych rodników na organizm człowieka) i jest niezbędny do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Największe ilości selenu zawierają orzechy brazylijskie. Pierwiastek ten występuje też w: skorupiakach, rybach (dorsz, halibut, makrela), sezamie, czosnku, nasionach roślin strączkowych.
  • Cynku, którego niedobory w organizmie przyczyniają się do obniżenia stężenia hormonów T3 i T4 i często wynikają z nieprawidłowej diety, ale ich przyczyna może tkwić też w długotrwałym stresie lub przebytych infekcjach. Najbogatsze w cynk są: zarodki pszenne, otręby pszenne, nasiona lnu, pestki dyni, kasza gryczana.

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy muszą szczególnie pilnować kaloryczności diety, bowiem przeważnie gwałtownie przybierają na masie. Niektórzy dietetycy zalecają w przypadku niedoczynności tarczycy stosowanie diety wysokobiałkowej, ponieważ białko pobudza metabolizm i na długo daje uczucie sytości.

W diecie chorych na niedoczynność tarczycy nie powinno być zbyt dużo goitrogenów, czylisubstancji wolotwórczych, ograniczających przyswajanie jodu z pożywienia. Substancje te znajdują się przede wszystkim w soi, warzywach krzyżowych (brukselka, kapusta, brokuły, rzodkiewka) oraz w mniejszych ilościach w orzeszkach ziemnych, gruszkach czy truskawkach. Na szczęście w wyniku obróbki termicznej (gotowanie, pieczenie, itp.) substancje wolotwórcze tracą większość swoich negatywnych właściwości. 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności