Zdrowie i uroda

Jak planować zakupy spożywcze w czasie pandemii?

11-05-2020

W czasie pandemii, na ile to możliwe, warto unikać wychodzenia z domu po przysłowiową bułkę. Zakupu spożywcze róbmy rzadziej, ale za to większe i dobrze przemyślane. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując naszą listę zakupów?

  1. Przed zakupami przejrzyj zawartość swojej lodówki i szafek z produktami spożywczymi. Zwróć uwagę na produkty, które są na wykończeniu. Spójrz na daty ważności, co należałoby zjeść w pierwszej kolejności, a co może jeszcze poleżeć.

„należy spożyć do ...” – po upływie terminu podanego na opakowaniu w tej formule, produkt traci przydatność do spożycia; taki napis znajdziesz na opakowaniach produktów, które względnie szybko się psują, czyli m.in. na wędlinach, serach pleśniowych, rybach, czy jogurtach. Jednak, nie znaczy to, że po zjedzeniu takiego produktu dzień po upływie deklarowanej daty natychmiast się zatrujemy. Aczkolwiek prawdopodobieństwo takiego zdarzenia znacząco wzrasta.

„najlepiej spożyć przed ...” – jest to data minimalnej trwałości, czyli termin w okresie którego produkt zachowuje najwyższą jakość. Napis ten znajduje się na opakowaniach z makaronem, kaszą, solą, cukrem, herbatą, itp. Po przekroczeniu tej daty żywność nie staje się niebezpieczna. Zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności (AFSCA) makaron, mąkę, sól, cukier, ryż, kawę, miód można jeść nawet rok po przekroczeniu daty minimalnej trwałości, o ile były przechowywane w odpowiednich, zalecanych przed producenta warunkach, w zamkniętych, nieuszkodzonych opakowaniach.

  1. Korzystaj z mrożonek  – miej w swoim zamrażalniku zamrożone owoce i warzywa, to są produkty, które w postaci świeżej przechowują się stosunkowo krótko. Rób z nich zupy, sałatki, warzywa z woka, koktajle, czy pieczone desery Możesz również mrozić pieczywo oraz dania, które zostały ci na przykład po obiedzie. W takich przypadkach na opakowaniu warto napisać datę, kiedy produkt został zamrożony.
  1. Zgodnie z zaleceniami dietetyków warzywa i owoce powinny dominować na twoim talerzu. Oprócz mrożonych kupuj też świeże. Te najłatwiej psujące się zjadaj w pierwszej kolejności. Do dosyć trwałych owoców należą: pomarańcze, mandarynki, pomelo, grejpfrut, jabłka, banany (zwłaszcza jeżeli kupisz je zielone i spokojnie pozwolisz dojrzewać). Z warzywami sprawa jest jeszcze łatwiejsza, dobrze przechowują się: marchew, seler, pietruszka, buraki, kapusta, brokuły i kalafior, czosnek, imbir i cebula.
  1. Warzywa w puszkach niewątpliwie długo można przechowywać, jednak często zawierają sporo soli. Zanim je kupisz przeczytaj etykiety i wybierz produkt najmniej słony. Takie konserwowane warzywa nie powinny stanowić podstawy twojej diety, ale nic się nie stanie jeżeli skorzystasz z nich od czasu do czasu. Jeżeli kupujesz ryby w puszce wybieraj te w zalewie własnej (najlepiej bez soli), a nie w oleju. W puszkach można kupować również nasiona roślin strączkowych, niewątpliwie skraca to czas ich obróbki.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności