Zdrowie i uroda

Jak powstrzymać wypadanie włosów

24-06-2020

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, wymienić tu można między innymi życie w stresie, łupież, zaburzenia równowagi hormonalnej, ciążę, poród, menopauzę, słabe krążenie skóry głowy, niektóre leki. Czasem jednak wystarczy zmienić dietę, aby włosy przestały wypadać. Jak to zrobić?

  1. Jedz żywność bogatą w witaminę C. Witaminę te znajdziesz w natce pietruszki, czerwonej papryce, jarmużu, aronii, owocach cytrusowych, kiwi, czarnej porzeczce, owocach dzikiej róży, pomidorach. Nasz organizm potrzebuje jej do utrzymania mieszków włosowych i naczyń krwionośnych w skórze głowy w dobrej kondycji. Dobrze jest łączyć żywność zawierającą witaminę C z produktami bogatymi w witaminę E (rybami – śledziem, makrelą, pstrągiem oraz z olejem rzepakowym – najlepiej tłoczonym na zimno, migdałami, orzechami laskowymi, jajami, awokado).
  2. Czy wiesz, że włosy w ponad 90% składają się z białka? Z pewnością więc nie może go zabraknąć w diecie osób, które chcą mieć piękną zdrową czuprynę. Pokrycie zapotrzebowania organizmu na białko dobrej jakości nie powinno być trudne, o ile nie jest się na bardzo restrykcyjnej diecie (na przykład: źle zbilansowanej diecie wegańskiej, diecie grejpfrutowej).
  3. Do przerzedzania i wypadania włosów może też przyczynić się niedobór witaminy A. Witamina ta występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (na przykład maśle, żółtym serze, wątróbce, makreli, węgorzu). W żywności pochodzenia roślinnego obecny jest beta-karoten, który dopiero w naszym organizmie jest przekształcany w witaminę A. Beta-karoten znajdziesz w pomarańczowych owocach i warzywach.
  4. Ważnym składnikiem włosów jest krzem. Stymuluje on ich wzrost i zapobiega łysieniu. Krzem występuje w czerwonej papryce, ryżu (jak najmniej przetworzonym), jęczmieniu, kaszy jaglanej, kiełkach fasoli, szparagach czy ziemniakach.
  5. Duet ważny dla kondycji naszych włosów to miedź i cynk. Miedź przeciwdziała wypadaniu włosów i zwiększa ich grubość, a ponadto zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Cynk uczestniczy w produkcji nowych komórek. Warto jeść żywność zawierającą te produkty w tym samym posiłku, ponieważ ważna jest równowaga między nimi. Doskonałym źródłem obu tych pierwiastków, cenionym przez Azjatki, jest czarny sezam.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności