Zdrowie i uroda

Jak uniknąć efektu jo-jo

28.01.2014

Warto wiedzieć, że okres utrwalania wagi jest tak samo ważny dla naszej sylwetki jak etap odchudzania. Jeżeli pominiemy okres stabilizacji wagi, efekt jo-jo jest gwarantowany.

Co to jest okres utrwalania wagi (stabilizacji wagi)

Polega on na zakończeniu diety i stopniowym przejściu na normalne odżywianie. Pamiętajmy, przejście na „normalne odżywianie” oznacza pewną stałą zmianę nawyków żywieniowych sprzed diety. Z drugiej strony powoli możemy jeść produkty, które odstawiliśmy na diecie, ale musimy robić to „z głową”. Nasz organizm, który w okresie stosowania diety pracował na ograniczonych dawkach energii, teraz musi przestawić się na działanie w warunkach większych dostaw energetycznych.

Z diety wychodzimy powoli, stopniowo zwiększając kaloryczność posiłków. Okres stabilizacji powinien trwać mniej więcej tyle, ile trwała sama dieta, a dawkę kalorii zwiększamy o około 100 kcal na miesiąc.

Zakładając, że nasza dieta dostarczała 1 400 kcal, w pierwszym miesiącu stabilizacji zwiększamy jej kaloryczność do 1 500 kcal, w kolejnym miesiącu do 1 600 kcal itd., aż dobijemy przykładowo do około 2 000 kcal – jeżeli to jest nasze normalne zapotrzebowanie energetyczne.

To może wydawać się strasznie długim procesem. Kiedy nasza dieta zbliża się ku końcowi, marzymy już tylko o tym, żeby zacząć jeść „normalnie”. Jednak warto działać powoli. Nasz organizm ma czas, żeby wejść na nowe tory i zamiast gromadzić dodatkową energię w postaci tłuszczu, zacznie go zużywać na bieżąco.

Co jemy w czasie stabilizacji

Nasz jadłospis zacznijmy rozszerzać powoli, niekoniecznie codziennie. Na początku 2-3 razy w tygodniu zwiększamy ilość kalorii. Może to polegać na dodaniu szklanki ryżu do obiadu, zjedzeniu dodatkowego owocu, dodaniu do muesli dodatkowych orzechów, zamianie kawałka chudej ryby na bardziej tłustą.  Każdego dnia wzbogacamy inny posiłek. Najlepiej jest rozszerzać śniadanie, albo drugie śniadanie, albo lunch. Podwieczorek i kolacja nie powinny dostarczać zbyt wielu kalorii.

W okresie stabilizacji w dalszym ciągu powinniśmy unikać alkoholu, ponieważ jest on wysokoenergetyczny.

Jeżeli na etapie stabilizacji zaczniemy przybierać na wadze, powinniśmy nie tylko zatrzymać zwiększanie kaloryczności diety, ale nawet zmniejszyć dzienną ilość kalorii o 100 kcal. I pozostać na ograniczonym poziomie energetycznym diety, aż waga się ustabilizuje. Jednak kiedy w okresie stabilizacji  przybędzie nam dodatkowy kilogram, nie załamujmy rąk. Takie wahania wagi są dopuszczalne i normalne. Mogą się wiązać np. z zatrzymaniem wody w organizmie.

Jeżeli po prawidłowo przeprowadzonym etapie stabilizacji waga jednak rośnie, oznacza to, że niestety jemy za dużo.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

 

 

lista aktualności