Zdrowie i uroda

Jedzenie i leki – jak je łączyć? cz. 1

15.11.2011

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lek, aby zadziałał, potrzebuje odpowiedniego towarzystwa. Jeżeli czytamy ulotki dołączone do lekarstw, to wiemy, że dany lek należy spożywać przed/w trakcie/po jedzeniu. Niestety bardzo rzadko w ulotce jest napisane czy ten lek wchodzi w reakcje ze związkami chemicznymi występującymi w żywności i jak to może działać na skuteczność leczenia...

Mleko, jogurty, kefiry

Wszystkie te produkty zawierają wapń. Wapń wchodzi w reakcje z częścią antybiotyków (np. tetracyklinami), powstają wówczas nierozpuszczalne w wodzie związki. Przez to antybiotyk jest tylko częściowo wchłaniany, co osłabia jego działanie.

Nie popijaj antybiotyku napojami mlecznymi (jogurtem, kefirem, mlekiem itp.).

Również przyjmowanie leków z bisakodylem (środki przeczyszczające) w połączeniu ze spożyciem mleka i jego przetworów, nie tylko pogarsza działanie leku, ale może też wywołać bóle brzucha i/lub nudności.

Błonnik pokarmowy

Z jednej strony jest potrzebny dla naszego organizmu (poprawia perystaltykę jelit, chroni przed otyłością), z drugiej strony może osłabiać działanie części leków.

Błonnik pogarsza przyswajanie wapnia, żelaza, magnezu.

Trójpierścieniowe leki antydepresyjne (Amitryptylina) są zdecydowanie gorzej wchłaniane w obecności błonnika, co osłabia ich działanie i może nasilać depresję.

Jednoczesne przyjmowanie leków zawierających glikozydy naparstnicy (Bemecor, Digoxin) i spożywanie pieczywa razowego lub otrąb, może spowodować zaostrzenie niewydolności krążenia.

Ogranicz spożycie pieczywa razowego, otrąb, płatków owsianych, jabłek, podczas kuracji lekami wchodzącymi w reakcje z błonnikiem.

Tyramina

Tyramina powstaje podczas rozkładu białek w długo przechowywanej lub fermentującej żywności.

Im żywność jest dłużej przechowywana, tym więcej tyraminy będzie zawierać.

Tyramina występuje w serach dojrzewających zarówno twardych, jak i miękkich (m.in. cheddar, ementaler, camembert); mlecznych napojach fermentowanych (jogurt, maślanka); wędlinach fermentowanych i wędzonych (np. salami, pepperoni); rybach marynowanych, solonych i wędzonych; wątrobie i pasztetach; przejrzałych bananach, awokado, figach i rodzynkach; kiszonej kapuście; czekoladzie; soi (w tym również sosach sojowych, tofu); piwiei niektórych czerwonych winach (Chianti).

Nie powinno się łączyć tyraminy z inhibitorami monoaminooksydazy (np. Mocloxil stosowany przy depresji) oraz częścią leków przeciwgruźliczych (Isoniazyd).

Tyramina powszechnie występuje w żywności i trudno ją całkowicie wykluczyć. Ważne jest, aby nie zażywać leku bezpośrednio przed, w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza takim, który jest bogaty w tyraminę.

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe zawierają flawonoidy, skądinąd pożądane w naszej diecie. W specyficznych przypadkach mogą one jednak zakłócić działanie leku. Szczególnie niebezpieczne są grejpfruty.

Związki obecne w owocach cytrusowych (zwłaszcza grejpfrutach) wpływają na działanie:

  • leków przeciwhistaminowych - prowadzić to może do zaburzeń rytmu serca;
  • blokerów kanału wapniowego (leki przeciwnadciśnieniowe) - prowadzić to może do znacznego obniżenia ciśnienia i bólów głowy;
  • leków immunosupresyjnych (cyklosporyny) - prowadzić to może do gwałtownego wzrostu ciśnienia z napadami drgawek;
  • leków obniżających poziom cholesterolu - prowadzić to może do uszkodzenia mięśni i niewydolności nerek.

Zaleca się niespożywanie owoców cytrusowych (głównie grejpfrutów) 4 godziny przed i po przyjęciu lekarstwa. Na czas trwania kuracji w/w lekami należy zaprzestać brania wyciągów z grejpfruta lub pomarańczy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

 

lista aktualności