Zdrowie i uroda

Jelita

07-11-2019

Nasze jelita przez lata były niedoceniane, pomijane i lekceważone. Dzisiaj jednak wiadomo, że narząd ten nie służy tylko do trawienia, ale pełni w naszym organizmie jeszcze dodatkowe funkcje.

Budowa jelita

Nasze jelito składa się z dwóch podstawowych odcinków: jelita cienkiego oraz jelita grubego.

Jelito cienkie ma zazwyczaj 4-6 m długości. Zbudowane jest z dwunastnicy, jelita czczego oraz jelita krętego. Zachodzi w nim trawienie, czyli rozkładanie pokarmu, na tak małe cząsteczki, żeby mogły one następnie zostać wchłonięte do układu krwionośnego (co również odbywa się przede wszystkim w jelicie cienkim).

Jeżeli ktoś wyobraża sobie jelito cienkie jako rurę, do pewnego stopnia ma rację, ale rura ta jest pofałdowana, a od środka jej ścianki mają mnóstwo wypustek – kosmków i mikrokosmków. Dzięki takiej budowie powierzchnia jelit wynosi aż około 300 m2. I to wszystko mieści się w naszym brzuchu!

Jelito grube nie jest już tak imponujące. Ma około 1,5 m długości. To w nim zachodzi odzyskiwanie wody (resorpcja) i elektrolitów z niestrawionych resztek pokarmu (kału).

W początkowej części jelita grubego znajduje się wyrostek robaczkowy (inaczej ślepa kiszka). Jeszcze do niedawna uważano, że jest to narząd szczątkowy, całkowicie nam zbędny, a czasami nawet niebezpieczny (w przypadku stanu zapalnego) dla naszego zdrowia. Obecnie wiemy o nim więcej. Wyrostek robaczkowy bywa też nazywany migdałkiem jelitowym, ponieważ jest zbudowany z tkanki limfatycznej i jest elementem tworzącym układ odpornościowy. Wyłapuje i unieszkodliwia niebezpieczne bakterie. Co więcej, mieszkają w nim też pożyteczne bakterie. Ponadto, produkuje on białe krwinki.

Co to jest perystaltyka jelit

Perystaltyka to inaczej ruchy robaczkowe. Jelita naprzemiennie skurczają się i rozluźniają, co prowadzi do przesuwania w nich pokarmu, dodatkowo treść pokarmowa jest mieszana i rozdrabniana. Istotne, aby pokarm nie przesuwał się ani za szybko (biegunki i słabe wykorzystanie składników pokarmowych), ani za wolno (zaparcia).

Zaburzona perystaltyka objawiać się może: bólami brzucha, biegunką, zaparciami, gazami.

Perystaltyka może zostać zakłócona w wyniku chorób jamy brzusznej, chorób neurologicznych, chorób hormonalnych, stresu, leków, niewłaściwej diety (za mało błonnika i/albo wody) oraz braku aktywności fizycznej.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności