Zdrowie i uroda

Kobieta: fazy cyklu menstruacyjnego a dieta

18-06-2019

Poziom poszczególnych hormonów w ciele kobiety w ciągu miesiąca podlega dość powtarzalnym zmianom, w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Ma to wpływ na nastrój, witalność oraz na potrzeby żywieniowe. Kobieta może również za pomocą diety oddziaływać na swój organizm, tak aby pomóc mu uporać się z objawami napięcia przedmiesiączkowego, dodać sobie energii, czy schudnąć.

Możemy wyróżnić 4 fazy cyklu menstruacyjnego. Podczas każdej z nich powinnyśmy jeść trochę inaczej.

Faza 1

Faza pęcherzykowa (folikularna) trwa pomiędzy 7-10 dni, ciało kobiety przygotowuje się do owulacji. W tym czasie menu powinno być lekkie, szczególnie bogate w żywność zawierającą żelazo oraz witaminę B12. Organizmowi najłatwiej jest skorzystać z żelaza pochodzącego z produktów odzwierzęcych, takich jak: wołowina, indyk, łosoś, jaja. W roślinach żelazo znajduje się m.in. w jarmużu, czy natce pietruszki. Witamina B12 również jest obecna w żywności pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianki (zwłaszcza weganki) powinny ją suplementować.

Faza 2

Faza owulacji, podczas której kobiety mają więcej energii. Wysoki poziom estrogenów wycisza też apetyt. To dobry moment, żeby zacząć się odchudzać, jeżeli jest taka potrzeba. Nie ma tak wielkiej ochoty na słodycze, więc łatwiej je odstawić i zastąpić na przykład warzywami bogatymi w błonnik pokarmowy, takimi jak: brokuł, szparagi, botwinka, szpinak. Pamiętać należy o piciu, najlepiej wody mineralnej bogatej w wapń i magnez.

Faza 3

Faza lutealna, kobieta może zacząć odczuwać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (drażliwość, wzdęcia, wahania nastroju) oraz objawy zespołu jelita drażliwego. Dodatkowo, wzrasta apetyt i zapotrzebowanie na węglowodany, czyli na słodkie. W tej fazie bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, w innym przypadku kobieta szybciej staje się rozdrażniona i nieszczęśliwa oraz sięga po niezdrowe przekąski. W tym czasie może dojść również do zatrzymywania wody w organizmie. Warto pić napary z korzenia imbiru, pokrzywy, albo skrzypu, jeść żurawinę, szparagi, truskawki.

Faza 4

Faza miesiączki, kiedy to macica się oczyszcza. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na obecność w jadłospisie żywności bogatej w składniki tworzące krew. Dieta ponownie powinna być bogata w żelazo i witaminę B12, a do tego w kwas foliowy. Kwas foliowy znajduje się w: mięsie, podrobach, warzywach liściastych, natce pietruszki, roślinach strączkowych. Dobrze, jeżeli w menu znajdą się ciepłe zupy/rosoły najlepiej na wywarach mięsnych, bogatych w kolagen, pomagający odbudowującej się macicy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności