Zdrowie i uroda

Mity wokół otyłości

19-07-2021

Otyłość to zjawisko powszechne. Tym samym istnieje wiele opinii z nią związanych, powtarzanych tak często, że uważa się je za prawdy ostateczne. Tymczasem często są to tylko mity.

1. Otyły nie znaczy chory

Otyłość, zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia, jest choroba przewlekłą, niezakaźną. Ponadto, często towarzyszą jej inne schorzenia, na przykład szacuje się, że 80% przypadków cukrzycy typu II jest spowodowane nadwagą i otyłością. Należy liczyć się z tym, że otyłość prędzej, czy później, wpłynie na stan zdrowotny całego organizmu.

2. To wszystko przez geny

Wiele osób twierdzi, że ma otyłość zapisaną w genach i uważa, że w związku z tym nie ma co z nią walczyć, bo jest to z góry skazane na niepowodzenie. Okazuje się jednak, że dziedziczenie otyłości wynosi około 33%. Do otyłości faktycznie uwarunkowanej genetycznie należą schorzenia, w których są zmienione geny odpowiadające za kontrolę apetytu, zespół Pradera-Williego, czy Cohena. Jednak najczęściej mamy do czynienia z otyłością uwarunkowaną wpływami środowiska.

3. Będę jeść warzywa i owoce, to schudnę

Warzywa i owoce powinny zajmować sporą część naszego talerza, a ich spożywanie przynosi nam różne korzyści. Jednak zwiększeniu ich spożycia podczas odchudzania powinny towarzyszyć zmiany i innych nawyków, takie jak chociażby wyeliminowanie słodyczy, tłustych potraw, czy chipsów. Inaczej samo zwiększone spożycie warzyw, a zwłaszcza owoców, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na przykład w kilogramie czereśni jest z grubsza tyle samo kalorii co w tabliczce mlecznej czekolady.

4. Otyły równa się leniwy

Często uważa się, że osoby otyłe są leniwe: mógłby schudnąć, ale nie chce. To nie musi być prawda. Wiele osób otyłych, zwłaszcza tych, które odczuwają presję otoczenia, podejmuje liczne próby pozbycia się nadmiaru kilogramów. Jednak po kilku nieudanych podejściach decyduje się nałożyć maskę osoby, której nie zależy.

5. Żeby schudnąć wystarczy mniej jeść i więcej się ruszać

Ten mit to pewne uproszczenie. Oczywiście, żeby schudnąć trzeba mniej jeść (a dokładniej jeść mądrzej) i więcej się ruszać. Istnieją również inne czynniki przeszkadzające w zgubieniu kilogramów. Wymienić tu można: stres, zbyt małą ilość snu, przewlekły ból, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Należy o nich pamiętać przechodząc na dietę odchudzająca.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności