Zdrowie i uroda

Niedokrwistość megaloblastyczna

19-09-2018

Niedokrwistość to, najprościej mówiąc, zaburzenia w produkcji czerwonych krwinek, do których budowy potrzebne jest żelazo oraz witamina B12 i kwas foliowy. Wiele z nas cierpi na niedobory żelaza w organizmie, zatem o anemii z reguły mówimy w tym kontekście.  Istnieje jednak również inny rodzaj niedokrwistości, jest to niedokrwistość megaloblastyczna spowodowana właśnie niedoborami witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Witamina B12

Brak witaminy B12 poza ogólnymi objawami typowymi dla niedokrwistości może przejawiać się m.in.: utratą smaku, niechęcią do jedzenia, nudnościami, pieczeniem przełyku, przedwczesnym siwieniem, drętwieniem kończyn, niepewnym chodem, zaburzeniami nastroju.

Wśród przyczyn niedoborów witaminy B12 wymienić można: zaburzenia jej wchłaniania, alkoholizm lub nieprawidłową dietę (przede wszystkim ścisły wegetarianizm).

Witamina B12 znajduje się niemal wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, niektóre źródła podają również, że część produktów roślinnych poddanych fermentacji może dostarczać jej pewnych ilości.

Dużo  witaminy B12 znajduje sie w wątrobie wołowej, cielęcej i drobiowej, jest ona również obecna w rybach, jajach i produktach mlecznych.

Owoce, warzywa oraz zboża nie zawierają witaminy B12.

W przypadku niedoborów witaminy B12   może zaistnieć konieczność podawania jej w postaci domięśniowych zastrzyków; o czym decyduje lekarz.

Kwas foliowy

Objawy niedoboru kwasu foliowego mogą być podobne do przejawów niedoboru spowodowanych brakiem witaminy B12, z wyłączeniem oznak neurologicznych. Ponadto, niedobór kwasu foliowego u kobiet w przeciągu pierwszych dwunastu tygodni ciąży powoduje wzrost ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci (np. rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa).

Wśród przyczyn zbyt niskiej ilości kwasu foliowego w organizmie wymienić można: nieprawidłową dietę (brak świeżych warzyw), alkoholizm, marskość wątroby, niedobór cynku, zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy (ciąża, karmienie piersią, nowotwory, stany zapalne w organizmie).

Kwas foliowy jest dosyć powszechny w żywności. Jego głównymi źródłami w diecie są ciemnozielone warzywa liściaste, brukselka, brokuły, kalafior, kiwi, mango, awokado, kiełki zbóż, suche ziarna fasoli, drób.

O czym należy pamiętać - kwas foliowy to dosyć delikatna witamina. Szczególnie wrażliwy jest na działanie wysokiej temperatury. Gotowanie, pieczenie, czy smażenie powodują jego znaczne straty. Z tego powodu zaleca się jedzenie owoców i warzyw przede wszystkim na surowo, wkrótce po ich przygotowaniu. Gotową potrawę najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, bez dostępu słońca.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności