Zdrowie i uroda

Pau d’arco – lekarstwo od Inków

20-08-2021

Uważa się, że pau d’arco (inaczej: lapacho, tahuari, herbata Inków) ma liczne, potencjalne, właściwości prozdrowotne. Jednak czytając poniższy artykuł, należy mieć na uwadze, iż amazońskie lasy tropikalne, skąd pochodzi to drzewo, są prawdziwą skarbnicą roślin o właściwościach farmaceutycznych, a jednocześnie te same rośliny mogą być dla nas szkodliwe, wszystko zależy od przyjętej dawki.

Pau d’arco – co to?

Lapacho to drzewo, pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej, rosnące do wysokości nawet 40 m. W celach leczniczych pozyskiwana jest z niego najczęściej kora, ale też brązowoczerwone liście oraz kwiaty.

Surowce pozyskiwane z drzewa tahuari zawierają substancje czynne. Najważniejsza z nich to lapachol. W pau d’arco występują również katechiny, flawonoidy, fitosteroidy oraz mikro- i makroelementy takie jak: mangan, cynk, chrom, żelazo, wapń, potas.

Pau d’arco – działanie

Herbata Inków ma szerokie oddziaływanie na nasz organizm. Wśród najważniejszych zastosowań lapacho wymienić należy działania:

  • przeciwnowotworowe;
  • przeciwko zakażeniom skóry (takim jak liszaj obrączkowy) i paznokci;
  • przeciwgrzybicze (np. przeciwko Candida i Cryptococcus neuformans) i przeciwbakteryjne;
  • przeciwwirusowe – obecny w pau d’arco lapachol hamuje namnażanie herpeswirusów, powodujących m.in. występowanie opryszczki;
  • przeciwzapalne – długotrwałe przyjmowanie pau d’arco może zmniejszać ból powodowany przez zapalenie stawów, redukować powstawanie obrzęków;
  • przeciwutleniające;
  • hamujące wzrost bakterii Helicobacter pylori, które mogą się przyczyniać m.in. do wrzodów żołądka;
  • poprawiające pracę układu odpornościowego.

Pau d’arco – bezpieczeństwo

Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinni stosować preparatów zawierających lapacho. Poza tym pau d’arco uważane jest za bezpieczne. Aczkolwiek, warto pamiętać, że suplementy z herbatą Inków nie są standaryzowane, czyli mocno różnią się pod względem składu.  Dokładnie czytajmy instrukcje użycia i przestrzegajmy zaleceń producenta, nie przekraczając rekomendowanej dziennej dawki. Nie chodzi o to, aby jedno- czy dwukrotnie przyjąć dużą dawkę suplementu, a trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć na efekty po dłuższym czasie.

Jak poznać, że jednak przekroczyliśmy korzystną dla nas dawkę pau d’arco? Możemy odczuwać pieczenie skóry, nudności i/lub wymioty, mogą się pojawić reakcje alergiczne lub opuchlizna. Możemy również zaobserwować większą skłonność do powstawania siniaków. Należy również zaprzestać suplementacji lapacho przed operacją, w przeciwnym razie w czasie operacji rośnie ryzyko krwawienia. Przed zastosowaniem preparatów z lapacho dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności