Zdrowie i uroda

Piwo - cz. 2

04.03.2014

Kliknij aby przejść do pierwszej części artykułu

W poprzedniej części artykułu mogliście przeczytać o historii piwa, etapach jego produkcji oraz podstawowych pojęciach z nim związanych. Poniżej znajdziecie podstawową klasyfikację rodzajów piwa oraz kilka słów o jego wartości odżywczej.

Klasyfikacji piw z zależności od sposobu fermentacji

  • piwa fermentacji dolnej (lager) – do fermentacji stosowane są drożdże , które „pracują” przy temperaturze poniżej 12˚C. Po zakończeniu fermentacji drożdże opadają na dno zbiornika, stąd nazwa fermentacji. Zaliczamy tu:  pilsnery, koźlaki, portery bałtyckie.
  • piwa fermentacji górnej (ale) - do fermentacji stosowane są drożdże , które „pracują” w temperaturze powyżej 18˚C. Zaliczamy tu: irlandzkie Stouty (Guiness), niemieckie Alty, brytyjskie Pale Ale, Bittery, belgijskie Dubbel i Tripel.
  • piwa fermentacji spontanicznej (lambic) – jest to szczególny przypadek fermentacji górnej. W odróżnieniu od klasycznych ale, w których fermentacja prowadzona jest przez szlachetne (i ściśle kontrolowane) rodzaje drożdży, w piwach typu lambic fermentacja zachodzi w wyniku działania dzikich drożdży i bakterii naturalnie występujących w powietrzu. Ten typ piwa jest produkowany głównie w Belgii, są to np. Gueuze, Lambik, Faro.

Piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe jednak zawiera trochę alkoholu, ale są to niewielkie ilości - w Polsce do 0,5% obj. alkoholu etylowego (Art. 94. pkt 1. Ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11). Piwo to produkuje się z myślą o osobach będących na diecie niskokalorycznej, kierowcach, czy np. sportowcach.

Piwo z punktu widzenia dietetyka

Piwo dostarcza niewielkich ilości związków mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, krzem oraz witamin z grupy B. Najwięcej można ich znaleźć w piwie niefiltrowanym, czyli zawierającym naturalny osad drożdżowy i zbożowy.

Składniki odżywcze obecne w piwie są dobrze przyswajalne.

Oprócz w/w składników piwo zawiera też alkohol – a to już czyste kalorie.

1 litr piwa dostarcza od 250 do 500 kcal w zależności od ilości alkoholu, który zawiera.

Niestety piwo wzmaga apetyt, często nie ograniczamy się do wypicia tylko jednego kufla, ale jemy też orzeszki, chipsy i inne przekąski, które dostarczają sporej ilości dodatkowych kalorii.

Piwo korzystnie wpływa na trawienie, poprawiając przyswajalność składników odżywczych.

Uwaga: piwo nie jest dozwolone dla osób na diecie bezglutenowej.

Dodatkowo, piwo ma właściwości moczopędne. Jednak osoby cierpiące na schorzenia nerek powinny skonsultować z lekarzem, czy i w jakich ilościach mogą pić piwo.

Piwo dobrze gasi pragnienie. Za jego orzeźwiające właściwości odpowiadają niska zawartość alkoholu etylowego oraz dwutlenek węgla i aromatyczne składniki chmielu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl


lista aktualności