Zdrowie i uroda

Post przerywany

25-04-2023

Post przerywany (intermittent fasting, IF, okno żywieniowe) to sposób żywienia, w którym czas, kiedy możemy jeść i kiedy nie jemy nic, jest ściśle określony.

Istnieją różne schematy IF. Oto kilka z nich:

  • 5:2 – jemy normalnie przez 5 dni w tygodniu. W pozostałe dni stosujemy silną redukcję i dostarczamy sobie zaledwie 500-600 kcal (w niektórych wariantach przez 2 dni nic się nie je);
  • jeden posiłek dziennie – jemy tylko raz dziennie;
  • 8/16 – inaczej 8-godzinna dieta – jemy w trakcie trwania 8-godzinnego okna żywieniowego, przez resztę doby pościmy;
  • 20/4 – pości się 20 godzin, a pokarmy spożywa w oknie trwającym 4 godziny.

Pochodzenie postu przerywanego

Założenia postu przerywanego, we wszystkich jego odmianach, opierają się na fakcie, że nasi praprzodkowie nie jadali pięciu posiłków dziennie. Ba, przeważnie nie jadali nawet trzech posiłków w ciągu dnia. Wydaje się więc, że takie okresowe poszczenie, zwłaszcza w naszym przeładowanym żywnością, zachodnim świecie, jest strategią jak najbardziej naturalną. I oczywiście można zrobić z tego strategię żywieniową albo można po prostu jeść trzy posiłki dziennie i nie podjadać pomiędzy nimi.

Podstawową i najbezpieczniejszą odmianą IF jest schemat 8/16 i to on będzie poniżej omawiany.

Na czym polega schemat 8/16

Żywiąc się zgodnie ze schematem 8/16 nasze posiłki spożywamy w trwającym 8 godzin oknie żywieniowym, a przez pozostałe 16 godzin pościmy. Ten ośmiogodzinny okres jedzenia możemy ustawić sobie o dowolnej porze. Przykładowo: jeżeli pierwszy posiłek jemy o godzinie 8:00 rano, to ostatni powinniśmy spożyć o godzinie 16:00. Jednak pierwszy posiłek możemy też zjeść o godzinie 14:00, a wtedy ostatni posiłek przypada na godzinę 22:00. Czas jedzenia powinien być dostosowany do naszego trybu życia.

Często przyjmuje się, że w przypadku kobiet okienko żywieniowe może wynosić 10 godzin, a post 14 godzin, tak aby nie zaburzać gospodarki hormonalnej.

Co można jeść i pić żywiąc się w schemacie 8/16

W czasie okna żywieniowego można jeść właściwie wszystko, jednak wciąż najlepiej z umiarem i zgodnie z zasadami zdrowego żywienia (czyli unikamy fast-foodów, słodyczy, chipsów, itp.). Nie jemy również co godzinę, „bo teraz jest czas na jedzenie”.

W okresie postu możemy tylko pić: wodę, napary ziołowe, herbatę, kawę – bez jakichkolwiek substancji słodzących, a w przypadku kawy – bez mleka/śmietanki.

Zalety przerywanego postu

IF może stanowić skuteczną metodę odchudzania oraz zapobiegania cukrzycy typu 2. Badania na myszach wykazały też, że poprawia ciśnienie krwi i profil lipidowy. Post przerywany ma być również sposobem na przedłużenie życia.

Post przerywany w odmianie 8/16 nie jest restrykcyjną strategią żywieniową. Jego olbrzymią zaletą, sprawiająca, że kilogramy lecą w dół, jest to, iż ogranicza się wieczorne podjadanie. Dodatkowo pozwala to odpocząć układowi pokarmowemu. Stosując IF przestajemy się objadać. Przykładamy również większą uwagę do tego, co jemy.

Kto nie powinien stosować IF

Postu przerywanego nie mogą stosować: osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, osoby cierpiące na anoreksję lub bulimię, kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, pacjenci chorujący na przewlekłe choroby nerek i nadnerczy, osoby cierpiące na zaburzenia wydzielania kortyzolu oraz chorujące na porfirie, osoby po przeszczepach, zawałach, czy udarach.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności