Zdrowie i uroda

Powięź – jak o nią dbać dietą

28-02-2023

Jeszcze do niedawna powięź kompletnie lekceważono. Znano ją już w XIX wieku, ale właściwie wydawało się, że nie odgrywa żadnej ważnej roli. Fizjoterapeuci dopiero ostatnimi czasy zrozumieli jej znaczenie i nauczyli się z nią pracować. A ty, wiesz co to jest powięź? Czy umiesz o nią zadbać?

Co to jest powięź?

Powięź to nieprzerwana, trójwymiarowa sieć tkanek, która rozciąga się od stóp do głowy, od przodu do tyłu, od zewnątrz do wewnątrz. Jest to tkanka łączna, wiążąca w całość układ mięśniowo-szkieletowy. Co ciekawe możemy samodzielnie przekonać się, jak ona wygląda.  Wystarczy spojrzeć na pierś indyczą; pomiędzy skórą, a mięśniem (mięsem) jest cienka, elastyczna błonka – to właśnie powięź.

Po co nam powięź?

Powięź ma kilka zadań w naszym organizmie:

  • otacza poszczególne części ciała i utrzymuje je w odpowiednim położeniu względem siebie;
  • podpiera i chroni organy i narządy wewnętrzne;
  • pomaga wytyczyć drogi dla kanałów nerwowych, naczyń limfatycznych, naczyń krwionośnych – innymi słowy wspomaga transport substancji do- i z komórek oraz przekazywanie bodźców nerwowych;
  • uczestniczy w utrzymywaniu postawy ciała, biegnie od czaszki do podeszwy stopy.

Dieta dla powięzi

Powięź jest zbudowana z tkanki łącznej. Jeżeli chcemy, żeby prawidłowo działała, musimy dać jej odpowiednia ilość wody (nawodnienie) oraz kolagen lub składniki do jego produkcji.

Kolagen i spółka

Wraz z wiekiem nasze ciało ma coraz większe kłopoty z produkcją kolagenu. Stąd im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy, tak żeby maksymalnie ułatwić produkcję kolagenu w organizmie. Możemy oczywiście dostarczać kolagen w postaci tabletek, proszku do samodzielnego rozpuszczania lub już gotowych, płynnych shotów. Coraz więcej badań pokazuje, że taki kolagen, odpowiednio przyjmowany, może być skuteczny. Jednak jest to opcja raczej droga. Można też dostarczać organizmowi składniki niezbędne, aby sam wyprodukował sobie kolagen. Co jest potrzebne do takiej produkcji? Kolagen to białko, zatem do jego produkcji będą potrzebne aminokwasy. Najważniejszymi aminokwasami, których potrzebuje kolagen są glicyna i prolina. Ponadto produkcja kolagenu wymaga obecności witaminy C oraz cynku i miedzi. Co jeść, żeby dostarczyć wszystkie te elementy?

  • chude mięso i ryby – zawierają one zarówno sam kolagen (kolagen rybi jest lepiej przyswajalny niż ten pochodzący z drobiu, wołowy albo wieprzowy), jak i białko świetnej jakości (czyli posiadające aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu w organizmie). Najwięcej kolagenu zawierają oczywiście galarety, serce, wątróbka. Warto ugotować zupę rybną na wywarze z rybich odpadków (głowy, skóry, ości);
  • jaja – białko jaj jest szczególnie bogate w prolinę, niezbędną do produkcji kolagenu w naszym organizmie;
  • żywność bogatą w witaminę C – będzie to m.in.: czarna porzeczka, czerwona papryka, natka pietruszki, kapusta, owoce cytrusowe, brokuły, kiwi;
  • produkty bogate w cynk – źródłami cynku w diecie są m.in.: mięso, pestki dyni, orzechy nerkowca, razowe pieczywo;
  • żywność zawierającą miedź – miedź jest powszechnie występującym mikroelementem, jeżeli nasza dieta jest urozmaicona z reguły nie dochodzi do jej niedoborów.

Nawodnienie

Powięź w około 70% składa się z wody. Niestety, z wiekiem wysusza się i twardnieje. Jeżeli chcemy tego uniknąć albo przynajmniej ograniczyć, powinniśmy się nawadniać. Zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski mężczyźni powinni przyjmować około 2,5 litrów płynów dziennie, a kobiety 2 litry. Nie musi to być czysta woda. Wodę przyjmujemy także w postaci m.in.: herbaty, soków, mleka, zupy.

W trosce o powięź należy również zadbać o urozmaiconą aktywność fizyczną. Ważny jest też czas regeneracji po ćwiczeniach. Kiedy ćwiczysz, upraszczając, wyciskasz z mięśni i powięzi wodę, muszą więc mieć one czas na ponowne nawodnienie się.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności