Zdrowie i uroda

Pszczeli pyłek kwiatowy

27-04-2020

Pyłek pszczeli kwiatowy jest od bardzo dawna znany i stosowany w tzw. apiterapii, czyli leczeniu chorób produktami pszczelimi w medycynie niekonwencjonalnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że pyłek ten  faktycznie jest produktem bogatym w substancje biologicznie czynne, mogące korzystnie wpływać na nasz organizm.

Co to jest pszczeli pyłek kwiatowy? (zwany też pyłkiem kwiatowym, pyłkiem pszczelim)

Zebrany pyłek kwiatowy pszczoły mieszają z nektarem i śliną, formują w kulki i przenoszą w specjalnych koszyczkach na nogach do ula. Taki pyłek człowiek odzyskuje za pomocą specjalnych poławiaczy pyłku, a następnie go suszy i używa jako surowiec farmaceutyczny, spożywczy lub kosmetyczny.

Wartość zdrowotna pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych i zdrowotnych, wykryto w nim ponad 250 substancji chemicznych, w tym witaminy (witamina C, witaminy z grupy B, kwas foliowy), składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, potas), białka (stanowi 20% masy pyłku), tłuszcze, cukry, enzymy, kwasy organiczne i wiele, wiele innych.

Pyłek pszczeli jest tak bogaty w substancje odżywcze, że stosuje się go w stanach niedożywienia oraz po przebytych chorobach – wzmacnia i odbudowuje organizm.

Jakie jeszcze właściwości ma ten pyłek?

  • poprawia profil lipidowy krwi,
  • ma działanie odtruwające,
  • posiada działanie przeciwzapalne,
  • poprawia pracę mózgu,
  • działa korzystnie na stany zapalne prostaty,
  • może mieć działanie antyalergiczne (ale uwaga, tak jak wszystko inne może również uczulać, stąd przyjmujemy go ostrożnie, obserwując reakcję organizmu),
  • działa na brak apetytu u dzieci,
  • pobudza odporność,
  • mogą go stosować sportowcy, zarówno przed treningiem (jako napój izotoniczny), jak i po nim (do uzupełnienia wielu składników odżywczych).

Dawkowanie

Dorośli: zaleca się przyjmować profilaktycznie  3 łyżeczki w ciągu dnia, leczniczo 5 łyżeczek/dziennie.

Dzieci: od 3 do 6 lat 1 łyżeczka pyłku dziennie, od 6 do 12 lat 2 łyżeczki w ciągu dnia.

Pyłek można przyjmować przez 1-3 miesiące, następnie należy zrobić przerwę. Kurację można powtarzać 2-4 razy do roku.

Pyłek przyjmujemy pół godziny przed jedzeniem. Najlepiej jest rozmieszać go z letnią wodą (byle nie gorącą) lub mlekiem.

Uwaga: Pyłek nie wszystkim smakuje.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności