Diety odchudzające

5 mitów, które utrudniają odchudzanie

08-12-2017

Zanim zaczniesz się odchudzać, przeczytaj ten tekst. Pozwoli ci on łatwiej osiągnąć pożądany efekt i uniknąć zniechęcenia.

Mit 1. Utrata wagi to proces postępujący liniowo

Kiedy już zdecydujemy się odchudzać, liczymy na to, że systematycznie, tydzień po tygodniu, będziemy gubić niechciane kilogramy. Tak byłoby idealnie. Niestety, w rzeczywistości odbywa się to inaczej. Są dni, kiedy stajemy na wadze i widzimy, że ubyły nam 2 kilogramy, ale zdarzają się też dni, gdy właściwie bez powodu przybywa nam kilogram.

Nawet prawidłowo przeprowadzany proces odchudzania czasem przebiega sprawnie i szybko, czasem wolniej, innym razem zatrzymuje się, może się nawet trochę cofnąć.  I nie ma co załamywać rąk i się zniechęcać. Może to być spowodowane faktem, że w jelitach danego dnia zalega nam nieco więcej treści pokarmowej, albo nasz organizm zatrzymał wodę przed miesiączką.

Mit 2. Wszystkie kalorie są takie same

Oczywiście z czysto fizycznego punktu widzenia 1 kaloria to 1 kaloria, nieważne, czy pochodzi z białka, czy z tłuszczu.

Jednak w dietetyce wiele rzeczy jest bardziej złożonych, niż to się może wydawać. Ilość kalorii w żywności wyraża ilość energii, którą przeciętnie przyswaja organizm człowieka po spożyciu takiej żywności. Trzeba jednak pamiętać, że nasz organizm łatwiej potrafi wykorzystać energię z cukrów prostych, niż na przykład z białek. Idąc dalej, po zjedzeniu paczki herbatników, szybciej stajemy się głodni, niż po konsumpcji jogurtu naturalnego typu greckiego.

Nie wystarczy tylko bezmyślnie liczyć kalorie w naszej diecie, bo liczy się zarówno ilość, jak i jakość.

Mit 3. Tyje się od tłuszczu w jedzeniu

To stwierdzenie jest tak samo nieprawdziwe jak zdanie: „tyje się od cukru”. Tyjemy od nadmiaru tłuszczu w żywności. Podobnie, jak tyjemy od nadmiaru cukru i generalnie od nadmiaru jedzenia.

Zawsze, również podczas odchudzania się, należy jeść żywność zawierającą tłuszcze. Tłuszcz jest nam niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście, znowu warto zwrócić uwagę na jakość tłuszczu, który zamierzamy zjeść. Polecam wprowadzenie do swojej diety zwłaszcza: awokado, oleju rzepakowego, oliwy i masła klarowanego.

Mit 4. Będę szczupła, będę zdrowa

Niekoniecznie. Oczywiście, nadwaga, czy otyłości przeważnie wiążą się z wieloma schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie. Jednak, bardzo ważne jest, gdzie kumuluje się tłuszcz. Również osoby szczupłe, których indeks BMI mieści się w normie, mogą mieć nadmiar tłuszczu trzewnego (czyli w okolicach brzucha). Nawet niekoniecznie musi być go widać, a to on właśnie najmocniej przyczynia się do problemów ze zdrowiem. Zatem dobrze jest patrzeć, nie tylko na ilość kilogramów, ale również na miejsce występowania tłuszczu. Najlepiej w tym celu zrobić analizę składu ciała.

Mit 5. Żeby schudnąć muszę jeść mało i dużo się ruszać się

I tak, i nie. Jest to pewne uproszczenie. Jak ze wszystkim nie należy popadać w skrajności.

Podstawowa zasada odchudzania brzmi „aby schudnąć muszę jeść”. Jeżeli się głodzimy, nasz metabolizm spowalnia i zaczyna budować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.

Również nie ma co przesadzać z treningami, codzienne wizyty na siłowni, to przesada. Organizm musi mieć czas na regenerację. Jeżeli treningów będzie za dużo, organizm znowu zacznie gromadzić zapasy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności