Diety odchudzające

5 rzeczy, które mogą przeszkadzać ci w odchudzaniu

29-11-2016

Zamierzasz schudnąć do Sylwestra, ale wskazówka wagi uparcie stoi w miejscu. Co robisz nie tak?

Źle oszacowujesz liczbę kalorii, którą spalasz podczas ćwiczeń.

Do swojego programu odchudzania włączyłaś aktywność fizyczną, biegasz, chodzisz na siłownię, albo na basen. Skoro tak ciężko pracujesz, to przecież możesz zjeść jeden malutki kawałek sernika, albo dwie garści orzechów (w końcu to zdrowe). Uważaj, łatwo się przeliczyć. Często wydaje się nam, że jeżeli się poruszamy, a do tego jeszcze spocimy, to spalimy bardzo dużo kalorii. Niestety, dużo łatwiej jest zjadać kalorie, niż je spalać. Przykładowo, jeżeli biegasz przez godzinę z prędkością 7,5 km/1h i ważysz 60 kg, spalasz około 450 kcal. Takiej ilości kalorii odpowiadają mniej więcej dwie duże garści orzechów laskowych.

Za dużo pijesz

Przez cały tydzień bardzo ściśle przestrzegasz surowej diety, ale podczas sobotnich wyjść nie odmawiasz sobie kilku drinków; uważasz, że dzięki jednemu dniu odpustu, będzie ci łatwiej wytrwać na diecie w ciągu tygodnia. Może i tak, ale te kalorie, które spożywasz z mojito (1 kieliszek to około 190 kcal), czy nawet napojami typu cola (1 szklanka około 100 kcal), nie wyparowują, a odkładają się w postaci tłuszczyku. 

Uważaj również na słodzoną kawę i herbatę oraz skądinąd zdrowe, soki owocowe – zawierają cukier, a to oznacza nieprzewidziane kalorie.

Bez ograniczeń możesz pić wodę (najlepiej niegazowaną).

Zajadasz produkty typu light

Badania pokazują, że osoby jedzące żywność typu „light” często czują się w miarę bezkarne (w końcu od jedzenia tego typu nie można utyć) i jedzą za dużo. A w nadmiarze, również żywność dietetyczna może być tucząca.

Ponadto, zawsze przeczytaj skład niskokalorycznego batona, czy jogurtu, wcale nie muszą być tak zdrowe i odchudzające, jak sugerują napisy na opakowaniu.

Jesz owoce

A dokładniej, jesz za dużo owoców i na dodatek o złej porze. Ogólnie rzecz biorąc, owoce są jak najbardziej pożądane w żywieniu, jednak co za dużo, to niezdrowo. Supersłodkie owoce, takie jak winogrona, czy mango, będąc na diecie odchudzającej, najlepiej całkowicie wykluczyć ze swojego menu. A pozostałe ograniczyć na rzecz warzyw. Jedząc owoce wybieraj te mniej słodkie (mają mniej cukrów), takie jak na przykład jabłka (koniecznie ze skórką), grejpfruty, czy maliny. Ważne też, żeby nie jeść owoców wieczorem, powodują wzdęcia, a organizm gorzej je trawi. Odchudzając się jemy owoce do godziny 16.

Jesz gotowce

Nie gotujesz sama, a żywisz się „na mieście”. Zwracasz uwagę, żeby zamawiać tylko zdrowe potrawy. Jednak nie masz wpływu na wielkość porcji, a szkoda zostawiać jedzenie na talerzu. Co więcej, tak do końca nie wiesz, ile cukru, soli, czy tłuszczu zostało dodane do potrawy. Zatem należy zupełnie porzucić jedzenie w restauracjach? Niekoniecznie, ale warto to robić z umiarem i jednak częściej korzystać z własnej kuchni.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności