Diety odchudzające

Dieta 5:2

23-06-2015

Dietę 5:2, czyli inaczej przerywaną głodówkę opracował dr Michael Mosley, lekarz, dziennikarz i producent brytyjskiej BBC. Dieta ta ma wielu zwolenników, ponieważ jej założenia trafiają w gusta odchudzających się osób.

Założenia diety

Podstawowym założeniem diety jest jedzenie bez ograniczeń przez pięć dni w tygodniu, a przez pozostałe dwa dni należy stosować dosyć wymagającą głodówkę. W czasie głodówki dopuszczone jest tylko 500 kcal dziennie dla kobiet i 600 kcal dziennie dla mężczyzn – to naprawdę bardzo mało. Dni głodówki nie powinny następować bezpośrednio po sobie. W  pozostałe dni jemy zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym odpowiednim do naszego wieku, płci oraz aktywności fizycznej.

Dr. Mosley uważa, że dni głodówki oczyszczają organizm z toksyn oraz obkurczają ściany żołądka, zmniejszając go. Ten sposób żywienia ma też zapewnić stały poziom glukozy we krwi oraz korzystnie wpływać na układ krążenia.

Dr Mosley sugeruje, że ten sposób żywienia nie powinien być tylko okresową dietą, ale metodą odżywiania się na całe życie.

Na diecie 5:2 można schudnąć od 4 kg do 8 kg w ciągu miesiąca.

Zasady diety

  • przez pięć dni w tygodniu dozwolone jest spożywanie wszystkich produktów spożywczych;
  • w dniach głodówki możemy jeść: żywność bogatą w błonnik i pełnowartościowe białko (mięso drobiowe, chudy nabiał, rośliny strączkowe, jaja, orzechy, pestki, warzywa).
  • zwraca się uwagę na konieczność wypijania odpowiedniej ilości płynów: wody, herbatek ziołowych, naparów owocowych.

Zalety diety

  • w ciągu pięciu dni można jeść wszystko, a więc też chipsy, fast-food, ciastka;
  • dieta jest dobra dla zapracowanych – nie muszą przygotowywać jakichś specjalnych posiłków;
  • kalorie liczymy tylko przez 2 dni w tygodniu.

Wady diety

  • w ciągu pięciu dni można jeść wszystko, a więc też chipsy, fast-food, ciastka! – to nie pomyłka, to co dla odchudzającego się jest zaletą, z punktu widzenia zdrowotności jest wadą!
  • dieta przewiduje możliwość objadania się w dni wolne od głodówki, co może owocować chęcią odrobienia zaległości z postu, a tym samym nie ma gwarancji utraty wagi;
  • głodówka powoduje silny spadek energii, uczucie zmęczenia, bóle głowy;
  • przeciwwskazaniem są: ciąża, cukrzyca typu 1, zaburzenia trawienia, wiek poniżej osiemnastu lat.

Zdrowotność diety

Większość lekarzy i dietetyków jest przeciwna tej diecie. Jedząc niezdrowe, obfitujące w cukry proste i tłuszcze produkty w ciągu pięciu dni, a w przerwach głodując, rozregulowuje się metabolizm. Układ pokarmowy dostaje bardo sprzeczne sygnały, przez co jest nadmiernie obciążony.

Co więcej, niektórzy porównują tę dietę do bulimii, ponieważ w tej chorobie również występuje naprzemienne nadmierne objadanie się i głodówka.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności