Diety odchudzające

Dieta omega

23-02-2022

Dieta omega, stworzona przez Judith Wills i reklamowana jako rewolucyjna metoda zrzucenia zbędnych kilogramów raz na zawsze, to hit czy kit?

Na czym polega dieta omega

W diecie omega nie głodzimy się, nie liczymy też kalorii, za to wzbogacamy nasz codzienny jadłospis w kwasy omega (przede wszystkim w kwasy omega-3). Jemy produkty należące do 12 grup, w postaci 5 posiłków dziennie, w tym 3 duże posiłki i 2 przekąski. Mamy również listę produktów, zawierających nasycone kwasy tłuszczowe, których powinniśmy unikać w naszej diecie (m.in. żywność typu fast-food, czy chipsy).

12 grup produktów stosowanych w diecie omega

Grupa 1. produkty zawierające pełnowartościowe białko zwierzęce: ryby morskie (np. makrela, halibut), drób bez skóry (indyk, kurczak), chude wołowina i wieprzowina

Grupa 2. oleje roślinne: oliwa i olej rzepakowy; najlepiej żeby były zimnotłoczone

Grupa 3. mieszanka orzechów składająca się z: orzechów włoskich (50%), laskowych i nerkowców (po 25%)

Grupa 4. nasiona i pestki: dynia, słonecznik, siemię lniane

Grupy 5. i 6. w tych grupach znajdują się owoce; w Internecie można spotkać dwa podziały:

  1. grupa 5. owoce bogate w witaminę C (kiwi, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki) i grupa 6. owoce jagodowe (truskawki, maliny, czarne porzeczki)
  2. grupa 5. owoce bogate w witaminę C (czarne porzeczki, truskawki, grejpfruty, kiwi, pomarańcze) i grupa 6. inne owoce

Podział zgodny z podpunktem a) jest mylący z punktu widzenia dietetyki; porzeczki i truskawki zawierają więcej witaminy C niż owoce wymienione w grupie 5., które są dla nas korzystne, ale nazywanie ich owocami bogatymi w witaminę C to utrwalanie błędnego stereotypu.

Grupa 7. zielone warzywa: szpinak, sałata, brokuły groszek, jarmuż

Grupa 8. warzywa żółte i czerwone: marchew, pomidory papryka

Grupa 9. rośliny strączkowe: soczewica, ciecierzyca, fasola, soja, groch

Grupa 10. produkty węglowodanowe: razowe pieczywo, razowy makaron, brązowy ryż

Grupa 11. produkty zawierające wapń: jogurt naturalny, mleko

Grupa 12. płyny, przynajmniej 6 szklanek wody w ciągu dnia

Czy dieta omega działa, czy może to kolejna dieta cud?

Dieta omega działa. Możemy stosować ją przez całe życie, właściwie w każdym wieku, z korzyścią dla naszego zdrowia (jest korzystana dla układu krążenia, poprawia jakość skóry, snu, nastrój, zdolność koncentracji). Mamy również szansę schudnąć, aczkolwiek gwarancja schudnięcia 3,5 kg w 14 dni jest pewnym nadużyciem, bo każdy chudnie inaczej. Przede wszystkim jednak warto zdawać sobie sprawę, że zaproponowany przez Judith Wills model żywienia nie jest niczym odkrywczym, ani rewolucyjnym. Jest tym samym, o czym od lat mówią dietetycy, tyle że być może podanym w bardziej atrakcyjnej, marketingowej formie. Dieta omega jest urozmaicona, opiera się na bogatych w składniki odżywcze produktach spożywczych i eliminuje tzw. śmieciowe jedzenie. Jeżeli jest się osobą, która do zmiany nawyków żywieniowych potrzebuje motywatora w postaci znanego nazwiska twórcy diety i rozpisanych planów żywieniowych, to warto wybrać dietę omega, zamiast innej znanej diety-cud.

Jeżeli chcecie w krótkiej formie zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kwasów omega zapraszam do przeczytania poniższych artykułów:

Kwasy Omega 3

Kwasy Omega 6

 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności