Diety odchudzające

Dieta owocowa – smaczna i zdrowa?

18.02.2013

Zasady diety

  • Jesz tylko owoce – wszystkie poza suszonymi.
  • Dowolna jest ilość i sposób przygotowania owoców.
  • Nie zaleca się jednak jedzenia przez cały dzień bananów albo winogron. Wybierać należy raczej owoce zawierające mniej cukrów.
  • Do doprawiania owocowych dań możesz używać tylko soku z cytryny lub soku z innych owoców. Ewentualnie odrobiny cynamonu.
  • Najlepiej nie obieraj owoców – w skórce jest dużo błonnika. Nie usuwaj też białych skórek z owoców cytrusowych.
  • Pomiędzy posiłkami pij dużo wody mineralnej niegazowanej.
  • Picie soków owocowych jest zabronione – ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych.

W ciągu 3 dni możesz schudnąć nawet 3 kg.

Po zakończeniu diety stopniowo wraca się do normalnego żywienia. Wprowadza się po jednym normalnym, ale lekkostrawnym posiłku dziennie.

Jest to dieta niskokaloryczna i wyniszczająca.

Plusy diety

+ duża dostępność składników (zwłaszcza w miesiącach letnich)

+ łatwość przygotowania posiłków

Minusy diety

- jest to tzw. monodieta (dieta oparta o jeden składnik, w tym przypadku grupę podobnych składników) – nie można jej polecać jako diety długoterminowej.

- nie pokrywa zapotrzebowania na wiele składników odżywczych takich jak: wapń, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, witaminy B12 i B2.

- z owocami dostarcza się do organizmu mnóstwo cukrów prostych – organizm może mieć problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co na dłuższą metę może prowadzić do cukrzycy.

- przewód pokarmowy może zareagować biegunką lub bólem brzucha na tak dużą ilość błonnika i cukrów prostych.

Diety owocowej nie należy traktować jako diety odchudzającej! Można ją natomiast zastosować w wakacyjną sobotę, jako metodę na uzupełnienie niedoborów błonnika,  odskocznię od tradycyjnej diety i sposób na oczyszczenie organizmu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności