Diety odchudzające

Dieta pegańska

18-06-2019

Dieta pegańska to najnowsza dieta hit, która przybywa do nas zza oceanu. Jej twórcą jest amerykański lekarz dr Mark Hyman. Kiedy patrzy się na zalecenia tego sposobu żywienia trudno nie zauważyć, że łączy on najmodniejsze trendy żywieniowe ostatnich lat: weganizm, dietę paleo oraz eliminację glutenu i mleka. Połączenie nieco karkołomne, ale za to obiecujące poprawę zdrowia, obniżenie masy ciała, zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy niepłodności. A na czym dokładnie polega peganizm?

Peganizm – podstawy

Zgodnie z założeniami diety pegańskiej należy:

  • zrezygnować z glutenu – ma on przyczyniać się do wytwarzania w organizmie związków nasilających stany zapalne w organizmie, odpowiedzialne za wiele współczesnych chorób;
  • zapomnieć o mleku i jego przetworach – nabiał ma działać na organizm człowieka podobnie jak gluten; z rzadka dopuszczone jest spożycie certyfikowanego, ekologicznego mleka koziego lub owczego;
  • wyeliminować cukier – wyklucza się z diety mąkę, makaron, słodycze, itd., czyli wszystkie produkty bogate w cukier;
  • jeść warzywa niskoskrobiowe (tzn. inne niż np. ziemniaki) – powinny one stanowić 75% wszystkiej zjadanej żywności;
  •  jeść wybrane owoce – te o niskim IG, czyli np. jagody, kiwi; zapomnieć natomiast trzeba o winogronach, bananach, czy arbuzie;
  • spożywać zdrowe tłuszcze – te obecne w nasionach, orzechach, oliwie, lnie, awokado i rybach (o nich za chwilę);
  • jeść niewielką ilość mięsa – głównie drobiowego, strusia lub jagnięciny; powinno ono być przystawką, a nie daniem głównym;
  • spożywać ryby o niskiej zawartości rtęci – polecane są śledź, sardynki, łosoś;
  • ograniczać strączki – można je jeść, ale tylko raz na jakiś czas;
  • wyeliminować z menu żywność przetworzoną – w jadłospisie powinny być tylko pokarmy naturalne, organiczne, bez: pestycydów, antybiotyków, konserwantów, barwników i GMO.

Co o diecie pegańskiej mówią badania naukowe i dietetycy

Podstawą zdrowej, dobrze zbilansowanej diety jest urozmaicenie, czyli sięganie po produkty z różnych grup żywności (warzywa, w tym skrobiowe, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryb, strączki). Dietetycy zalecają również jedzenie żywności możliwie mało przetworzonej, ograniczenie spożycia cukru i soli. Podstawą żywienia powinny być rośliny.

Wykluczenie z codziennego menu całych grup produktów zawierających gluten oraz nabiału nie ma żadnego uzasadnienia naukowego w ogóle populacji. Oczywiście, jest to konieczne w przypadku określonych chorób, takich jak: celiakia, nieceliakalna nadwrażliwość na pszenicę, nietolerancja laktozy, alergia na białka mleka.

Należy pamiętać, że wykluczając z diety produkty zbożowe pozbawiamy się sporej ilości witamin z grupy B. Dodatkowo, produkty zbożowe korzystnie wpływają na rozwój pożytecznych bakterii w naszych jelitach.

Dieta pegańska jest zaliczana do tzw. diet alternatywnych i gremia naukowe nie uznają jej za prawidłowy sposób żywienia. Jeżeli chcemy poprawić nasze zdrowie należałoby się bliżej przyjrzeć diecie DASH albo śródziemnomorskiej, uważanych obecnie za najzdrowsze.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności