Diety odchudzające

Dieta plaż południowych (dieta South Beach)

14.08.2012

Autorem tej diety jest dr Arthur Agatston, kardiolog z Florydy. Przez wiele lat szukał on diety korzystnej dla osób z chorobami układu krążenia, diety która obniżyłaby poziom cholesterolu, triglicerydów oraz cukru we krwi. Kiedy już opracował taki jadłospis okazało się, że dodatkową korzyścią z jego stosowania jest utrata zbędnych kilogramów...

Dla kogo

Teoretycznie dietę plaż południowych stosować może każdy, nie jest jednak zalecana diabetykom, a osoby mające problemy z cholesterolem muszą ograniczyć ilość zjadanych jaj.

Zasady

Dieta złożona jest z trzech faz:

 1. Faza I jest najbardziej restrykcyjna. Trwa 2 tygodnie (można ją przedłużyć o 2 kolejne). W tym czasie całkowicie wykluczamy z diety produkty zawierające dużo cukrów prostych, czyli owoce, słodycze, makarony, ryż, białe pieczywo, alkohol. Zabronione też są produkty mleczne. Dzienne menu oparte jest na sałatkach warzywnych, orzechach i chudym mięsie (indyk, kurczak). W czasie trwania fazy I można zrzucić 6-7 kg.
 2. Podczas fazy II stopniowo włączamy produkty zabronione w fazie I, przy czym dalej obowiązują nas pewne ograniczenia. Można jeść produkty skrobiowe, ale tylko z pełnego ziarna (razowe makarony, brązowy ryż, razowe pieczywo) i 2 porcje dziennie (np. brązowy ryż na obiad i kromkę razowego pieczywa na śniadanie). Pojawiają się też owoce, ale te o niskim indeksie glikemicznym (jabłka, maliny, jagody, śliwki). Do posiłku można wypić też kieliszek wina. Faza II trwa do osiągnięcia pożądanej wagi (w ciągu tygodnia traci się do 1 kg) .
 3. Faza III to jest styl życia. Można jeść właściwie wszystko, pod warunkiem, że wybierać będziemy produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Zalecane produkty:

 • Warzywa - te o niskim indeksie glikemicznym
 • Ryby i owoce morza - właściwie wszystkie, ale nie panierowane, ani smażone
 • Mięso, drób i wędliny - dopuszcza się wszystkie gatunki, ale produkt koniecznie musi być chudy. Stąd szczególnie zalecany jest drób
 • Orzechy - zalecane są zwłaszcza migdały
 • Jajka - można jeść w całości, jeżeli masz problemy z cholesterolem jedz tylko białka
 • Tłuszcze - dozwolone oleje roślinne
 • Nabiał - tylko produkty niskotłuszczowe; dziennie można zjeść 2 porcje (mały jogurt, i 10 dag chudego twarogu)

Wykluczone w fazie I

 • Słodycze - w II fazie dopuszczona gorzka czekolada zawierająca powyżej 70% kakao
 • Napoje słodzone - również świeżo wyciskane soki
 • Alkohol - w II fazie można wypić niewielką ilość wina wytrawnego
 • Produkty zbożowe - czyli pieczywo, makarony, ryż, płatki kukurydziane - produkty razowe pojawiają się w fazie II
 • Owoce
 • Ziemniaki
Analiza Diety
Plusy Diety Minusy Diety
Faza III jest tak naprawdę stylem życia, w którym zwraca się uwagę na wielkości porcji oraz wybiera zdrowe produkty o niskim indeksie glikemicznym.

W fazie I całkowicie wyklucza się węglowodany, a glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu. Jeżeli dochodzi do jej niedoborów możemy być otępiali, mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Brak owoców w fazie I mocno ogranicza ilość witamin i składników mineralnych w diecie.

W I fazie trudności może sprawiać całkowite odstawienie ziemniaków i pieczywa.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności