Diety odchudzające

Dieta SIRT

24-06-2020

Swego czasu dieta SIRT pozwoliła Adele spektakularnie schudnąć. Widząc tę niezwykłą metamorfozę setki kobiet na całym świecie, chcąc schudnąć, przeszło na dietę sirtfood. Czy miały rację i czy było to bezpieczne dla ich organizmów?

Na czym polega dieta SIRT?

Jest to sposób żywienia, w którym do codziennego menu włączamy jak największą ilości produktów spożywczych bogatych w polifenole. Mają one bowiem pobudzać do działania sirtuiny, czyli specjalny rodzaj białek, które pozwalają nam zachować młodzieńczy wygląd i szczupłą sylwetkę.

Dietę SIRT opracowali dwaj angielscy dietetycy Aidan Goggins oraz Glen Matten. Ich program obejmuje trzy główne założenia: ograniczenia kaloryczne, picie zielonych koktajli oraz wprowadzenie do jadłospisu żywności bogatej w aktywatory sirtuin. Wszystkie szczegóły zawarli w książce The Sirtfood Diet.

Etapy diety SIRT

Etap I

Przez pierwsze trzy dni kaloryczność diety wynosi 1000 kcal, jemy: trzy koktajle oraz jeden posiłek.

Od dnia czwartego do siódmego kaloryczność diety wynosi 1500 kcal, jemy: dwa koktajle oraz dwa posiłki.

Etap II

Obejmuje dni od ósmego do czternastego, nie ma tutaj wskazań kalorycznych, jemy: jeden koktajl oraz trzy posiłki.

Etap III

Od piętnastego dnia nie ma ścisłych nakazów żywieniowych, zaleca się jak największy udział produktów tzw. sirtfood w diecie.

Zasady ogólne: Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny wynosić mniej niż półtorej godziny. Ostatni posiłek należy zjeść do godziny dziewiętnastej. Zaleca się również rezygnację z żywności typu fast-food oraz robionej z białej mąki i sklepowych słodyczy.

Produkty sirtfood

Są to produkty spożywcze najsilniej pobudzające działanie sirtuin: papryczka chili bird’s eye, gryka, kapary, seler naciowy, kakao, kawa, oliwa z pierwszego tłoczenia, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, daktyle Medjool, czerwona cebula, czerwone wino, rukola, soja, truskawki, kurkuma, orzechy włoskie.

Zielone koktajle

Są ważnym elementem diety. Przyrządza się je na bazie jarmużu, selera naciowego, rukoli, natki pietruszki, zielonej herbaty i cytryny. 

Czy dieta SIRT działa i jest bezpieczna?

Jej twórcy przeprowadzili doświadczenie, które pokazało, że osoby stosujące dietę SIRT i dodatkowo aktywne fizycznie, w ciągu tygodnia średnio traciły trzy kilogramy, nie gubiąc przy tym masy mięśniowej. Wiadomo jednak, że strata trzech kilogramów tkanki tłuszczowej w ciągu tygodnia jest właściwie niemożliwa. Najprawdopodobniej pacjenci pozbywali się z organizmu wody; czemu sprzyjały dwa główne czynniki: niska (a w pierwszych dniach bardzo niska) kaloryczność diety oraz regularny ruch.

Czy zatem dieta SIRT działa? Tak, ponieważ zazwyczaj oznacza ona zmianę naszych złych nawyków żywieniowych. Niekorzystana dla nas jest niska kaloryczność tej diety w jej pierwszym etapie, na szczęście trwa on krótko. Sam sposób żywienia oparty jest na korzystnych dla naszego organizmu produktach spożywczych, wyklucza też żywność wysokokaloryczną o niewielkiej wartości odżywczej. Dla ścisłości należy zaznaczyć, że polifenole, w które obfituje ta dieta, same w sobie nie przyczyniają się do utraty masy ciała.

Podsumowując, można, zakładając pewne uproszczenia, powiedzieć, iż dieta SIRT to nowocześnie i ładnie podana wariacja na temat diety śródziemnomorskiej.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności