Diety odchudzające

Dieta „strażników wagi”

10.09.2013

„U.S. News&Word Report” ocenił 25 najpopularniejszych diet świata. W rankingu brano pod uwagę: spadek masy ciała w krótkim i długim okresie, łatwość stosowania diety, wartość odżywczą i bezpieczeństwo diety, skuteczność w zapobieganiu cukrzycy oraz chorobom układu krążenia. Dieta „strażników wagi” zebrała najwyższe noty za skuteczność odchudzania i łatwość stosowania. Eksperci uznali ją też za bezpieczną i odżywczą. Ta dieta znalazła się w piątce najlepszych diet świata…

 Zasady diety

Stwórz grupę - zacznij odchudzanie od stworzenia grupy wsparcia (lub dołącz do już istniejącej). Wspierać nas mogą zarówno koleżanka, czy kuzynka, które też walczą z pokusami na talerzu albo dietetyk, trener fitness, czy ktokolwiek do kogo możemy się zwrócić, zwłaszcza gdy zabraknie nam wytrwałości.

Licz punkty – każdemu produktowi spożywczemu przyznaje się określoną ilość punktów. Przez cały dzień można zjeść ich określoną liczbę. W internecie dostępne są kalkulatory zliczające punkty w zależności od Twojej wagi, wzrostu i tego ile chcesz schudnąć (np. http://www.healthyweightforum.org/eng/calculators/ww-points-allowed/) .

Warzywa i owoce przeważnie mają 0 punktów – można więc je jeść bez ograniczeń. Średnio po 2 punkty mają produkty zawierające niewielką ilość tłuszczu np. mięso z indyka, mleko odtłuszczone, ryby.

 Teoretycznie można jeść wszystko, ale tłuste produkty i słodycze szybko wyczerpują Ci limit punktów i chodzisz głodny, a co gorsza może dojść do braków witamin  i minerałów.

Ćwicząc codziennie 30 minut można dodać sobie do swojej puli punktów od 2 do 4 dodatkowych punktów.

 Dieta zakłada, że można stracić około 10% wagi wyjściowej w 3 miesiące.

 Dla kogo ta dieta

 Dla każdego – nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

 Zalety:

  • obfitość warzyw i owoców w diecie – dostarczają dużo błonnika, witamin i minerałów;
  • je się zdrowe rodzaj mięs (chude mięsa jak kurczak, indyk) oraz nabiał
  • ogranicza się tłuste potrawy, słodycze, unika alkoholu (też ma dużo punktów)
  • można liczyć na wsparcie życzliwych osób

 Wady

  • trzeba przeliczać produkty na punkty
  • należy przestrzegać pór posiłków (należy jeść 5 posiłków dziennie o stałych porach)

Dieta „strażników wagi” jest ogólnie rzecz biorąc zgodna z zasadami zdrowego żywienia. Jeżeli jej zasady Ci odpowiadają możesz ją stosować bez obawy o swoje zdrowie.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności