Diety odchudzające

Dieta zgodna z DNA

21-04-2015

Dieta dopasowana do genów staje się coraz bardziej populara, czy jednak ma ona sens i faktyczną przewagę nad innymi sposobami żywienia; czy też jest to kolejna moda?

Lubimy myśleć, że jesteśmy wyjątkowi, dlatego też indywidualnie dopasowywana dieta wydaje nam się być kuszącą opcją. Faktem jest, że każdy z nas ma swoje własne, oryginalne  DNA, które „odpowiada” za określone reakcje naszego organizmu.

Popularną teorią jest nadwaga pochodząca z genów. Oczywiście znane są geny wpływające na masę ciała. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie „genu otyłości” nie znaczy, że musimy mieć nadwagę. Geny mogą być włączane i wyłączane przez środowisko zewnętrzne, a wpływają na to takie czynniki jak dieta, papierosy, alkohol. Na tej podstawie rozsądne wydaje się zbadanie jak konkretna osoba reaguje na konkretny składnik pokarmowy.

W Polsce dostępne są dwa typy testów genetycznych:

  • ocena ryzyka i skłonności do rozwoju określonych chorób (na przykład autoimmunologicznych, nowotworów);
  • badanie genów odpowiadających za metabolizm składników pokarmowych – testy nutrigenomiczne*.

Testy nutrigenomiczne dają informacje odnośnie metabolizmu wybranych witamin, cholesterolu, białek, węglowodanów, tłuszczów oraz nietolerancji glutenu, kofeiny, czy laktozy.

Czy dieta dobrana na podstawie predyspozycji genetycznych działa? Jest to dieta, która generalnie opiera się o zasady zdrowego żywienia. Układana przez profesjonalistów jest dobrze zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych, nawet jeżeli pewna grupa produktów spożywczych zostaje wyeliminowana (np. pieczywo). Zatem, samo menu nie będzie niczym niezwykłym. Rzecz w tym, że osoby będące na genodiecie bardziej i dłużej przestrzegają jej zaleceń, ponieważ uważają, że została dobrana specjalnie dla nich, a nie są to tylko zwyczajowe, ogólne zalecenia.

Z drugiej strony, jeżeli ktoś nie chce przestrzegać diety, to testy genetyczne mogą być dla takiej osoby pretekstem, żeby jeść niezdrowo; bo przecież „i tak chorobę mam zapisaną w genach”.

Wyniki testów genetycznych mówią nam również jaki wysiłek fizyczny będzie dla nas najlepszy – pływanie, jazda na rowerze, czy może ćwiczenia na siłowni. Dzięki temu można przyspieszyć kurację odchudzającą.

Należy jednak uważać na testy z internetu, które przeprowadzają jednostki nie mające statusu podmiotu leczniczego. Nie wystarczy, że dostaniemy wyniki testów. Same w sobie nic nam nie powiedzą, konieczna jest ich właściwa interpretacja przez specjalistę.

*Nutrigenomika - nauka badająca wpływ substancji pochodzących z żywności na funkcjonowanie organizmu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności