Diety odchudzające

Małe triki, które pomogą ci skutecznie schudnąć

19-04-2016

Każdego dnia, każdy z nas, podejmuje ponad 200 decyzji związanych z jedzeniem. Zobaczmy jak usunąć bodźce, które popychają nas do przejadania się, jak urządzić kuchnię oraz zmienić stare przyzwyczajenia, żeby nareszcie odzyskać kontrolę nad swoją dietą i w efekcie pozbyć się niechcianych kilogramów.

Nie najadaj się do syta

Mieszkańcy Okinawy, podobnie jak inne grupy społeczne, należące do szczupłych i jednocześnie długowiecznych kultur, nigdy nie najadają się do syta. Jak to zrobić? Jedna technika mówi, żeby przestać jeść, kiedy czujemy lekki niedosyt jedzenia. Jednak jest to trudne, zwłaszcza kiedy potrawa nam smakuje. Innym sposobem jest nałożenie sobie na talerz 20% mniej dania, niż się myśli, że można zjeść. Uwaga; warto ten „niedobór” uzupełnić warzywami!

Kupuj małe opakowania

Psycholog żywienia Brian Wansik twierdzi, że jeśli da się ludziom dużo jedzenia, to zjedzą dużo, niezależnie od tego czy są głodni. Jak to stwierdzenie przekłada się na praktykę? Większość z nas będąc w kinie, uważa, że je tyle popcornu ile chce. Prawda jest inna. To nie głód, ani smak popcornu mówią nam ile mamy zjeść; odpowiada za to wielkość pudełka z popcornem. Przeprowadzono eksperyment. Każdy kto szedł do kina na wybrany seans dostawał darmowe pudełko popcornu. Pudełka różniły się wielkością, ale w każdym znajdował się nieświeży, niesmaczny popcorn. Po seansie poproszono widzów o wypełnienie ankiety, a pudełka po popcornie zostały zważone. Okazało się, że osoby jedzące ze średnich pudełek zjadły średnio 61,1 g popcornu, podczas gdy osoby jedzące z dużego pudełka – 93,5 g. Innymi słowy osoby jedzące z dużych pudełek dostarczyły do organizmu o 173 kcal więcej niż widzowie ze średnimi pudełkami. 

Co więcej, nakładając na talerz żywność z dużego opakowania, nakłada się większą porcję, niż gdyby brało się jedzenie z mniejszego opakowania.

Zatem, jeżeli myślisz o figurze kupuj jedzenie w małych opakowaniach.

Zmień kuchenną zastawę

Naczynia, z których jemy, mogą sprzyjać naszemu tajemniczemu przybieraniu na wadze. Jak to? Z wysokiej i wąskiej szklanki wypijemy nawet o 30% więcej napoju niż ze szklanki niskiej i szerokiej. Pierwszy typ szklanki stwarza złudzenie, że jest w nim mniej płynów; podczas gdy w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót.

Zjawisko iluzji optycznej dotyczy też talerzy. Jeżeli myślisz o odchudzaniu zmień talerze na mniejsze. Większy talerz podświadomie skłania nas do nakładania większych porcji. Dodatkowo, jeżeli nałożymy na niego mniejsza porcje, to wydaje nam się, że zjedliśmy za mało. Pamiętaj, jemy też oczami.

Kawa a otyłość

Jeżeli chcesz schudnąć, spróbuj ograniczyć picie kawy. Dlaczego? W końcu wiadomo, że kawa przyspiesza przemianę materii, a tym samym wspomaga chudnięcie. Kawa sama w sobie owszem, tak działa. Jednak, nie oszukujmy się, bardzo często kawę pijemy nawet nie z mlekiem, a ze śmietanką i co ważne kawa najlepiej smakuje w towarzystwie czegoś słodkiego. A że takich kaw pijemy kilka dziennie, to i spożywamy sporo dodatkowych kalorii.

Znane są przypadki osób, które po ograniczeniu kofeiny chudły. Jak to się działo? Przestawały pić nie tylko „kawę z ciastkiem”, ale również odstawiały coca-colę.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności