Diety odchudzające

Na diecie poza domem

08-08-2017

Mało kto odchudza się w wakacje (chyba, że wyjazd jeszcze przed nim). Jednak, bardzo dużo osób ciężko pracuje nad pozbyciem się zbędnych kilogramów przed urlopem, aby potem na plaży móc się pochwalić świeżo odzyskaną sylwetką. Szkoda byłoby ją zagubić pomiędzy smażalnią, a budką z goframi. Poniżej znajdziecie kilka porad, jak nie przytyć jedząc w restauracjach.

 1. Poproś kelnera, żeby zabrał koszyczek z pieczywem, które podawane jest jako tzw. „czekadełko”, zanim kuchnia wyda zamówione potrawy;
 2. Na samym początku poproś o wodę i pij ją już przed posiłkiem – oszukasz głód. Woda może być gazowana, lepiej wypełni żołądek.
 3. Najlepiej, żebyś w trakcie posiłku również pił tylko wodę. Jej smak można podkręcić plasterkiem cytryny.
 4. Niestety, raczej ogranicz piwo i wino, miło się je pije, ale warto zachować umiar, a talia pozostanie węższa.
 5. W restauracji porcje często są za duże – pamiętaj – nie musisz zjeść wszystkiego. Jedz powoli, do momentu pierwszego nasycenia. Zawsze możesz poprosić o zapakowanie jedzenia na wynos.
 6. Na przystawkę zamów sałatę. Nie bez powodu Francuzi jedzą ją przed daniem głównym, a nie do niego – dzięki temu szybciej się najesz i trochę oszukasz żołądek.
 7. Poproś o sos w osobnym naczyniu – ty decydujesz ile go użyjesz.
 8. Zamiast jednego dużego dania głównego weź przystawkę.
 9. Nie zamawiaj potraw smażonych.
 10. Drób jedz bez skóry.
 11. Nie bierz dodatkowych majonezów czy ketchupów.
 12. Staraj się przystąpić do jedzenia ostatni, nie skończysz wtedy pierwszy i nie domówisz jeszcze czegoś.
 13. Bądź czujny – miły nastrój w lokalu sprzyja objadaniu się.
 14. Jeżeli zamawiasz deser, koniecznie się nim z kimś podziel.
 15. Wyruszając w podróż miej ze sobą jogurt, umyte jabłko, orzechy, wodę mineralną, wafle ryżowe, kabanosy – rzadziej zatrzymasz się w przydrożnych jadłodajniach.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności